Balkanlar, son on yılın en büyük orman yangınlarıyla karşı karşıya

13.08.2021 13:17

Balkanlar'da aşırı sıcaklıkların etkisiyle dolayı başta Yunanistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk olmak üzere farklı yerlerde son 10 senenin en büyük orman yangınları yaşanıyor.

Balkanlar, son on yılın en büyük orman yangınlarıyla karşı karşıya

Balkanlar’da aşırı sıcaklıkların etkisiyle dolayı başta Yunanistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk olmak üzere farklı yerlerde son 10 senenin en büyük orman yangınları yaşanıyor.

Balkan News’te yer alan habere göre; Kuzey Makedonya Kriz yönetimi yetkilileri, Kuzey Makedonya’da halen üç bölgede aktif yangın bulunduğunu açıkladı. Başkent Üsküp yakınlarındaki Saray Belediyesi’nde, Bukovik ile Rahoviç köyünde yangın devam ediyor ve Yasen’e doğru ilerliyor. Petrovets’te ve Divye köyünde de yangınlar kaydedildi.

Arnavutluk’ta yangının aktif olduğu bölgeler Kökes, Betoshe, Laku i Thive ve Dragove olarak sıralanıyor. Dukat’ta çıkan yeni yangının kasıtlı olarak çıkarıldığı düşünülüyor. Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi, Karaburun Peninsula’da yangının söndürüldüğünü ve Llogara Ulusal Parkı’nın şimdilik tehdit altında olmadığını belirtti.

Arnavutluk polisi 25 Temmuz ile 10 Ağustos arası 15 kişiyi kasıtlı yangın çıkarma suçundan tutukladı.

Arnavutluk’ta ortaya çıkan yangınlardan dolayı bir kişi hayatını kaybetti, birçok yerde ise bölge sakinleri evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bosna Hersek’te ise orta kesimindeki Jablanitsa şehri yakınlarında orman yangını çıktı.

Ulaşılması zor, kayalık ve dik kesimde çıkan yangın halen devam ediyor.

Yetkililer, ülkenin güneybatısındaki Čapljina şehrinde yangının tekrar alevlendiğini duyurdu. Yangının çıktığı bir kısım mayın bölgesi olduğu için alevlere müdahale edilemedi.

Karadağ’da Biograd’ın yakınlarındaki Crevna luka’da yeni bir yangın çıktı.

Kosova’da şimdiye kadar 95 yangın rapor edildi. Kosova polisi, kasıtlı olarak yangın çıkaradıklarından şüphe edilen 20 kişiyi tutukladı.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler