Bulgaristan, aşı tedariki için “B Planı” uygulayacak

26.02.2021 15:25

Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov, “Bulgaristan, Mart-Haziran döneminde 1 milyon doz Pfizer- BioNTech aşısı ve aynı dönemde 480 bin doz Moderna aşısı tedarik edilmesini öngören “Plan B” uygulayacak”

Bulgaristan, aşı tedariki için “B Planı” uygulayacak

kircaalihaber.com’un haberine göre; Bulgaristan Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov, Varna’da AstraZeneca Şirketi tarafından aşı tedarikiyle ilgili sorunlarla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bulgaristan, Mart-Haziran döneminde 1 milyon doz Pfizer- BioNTech aşısı ve aynı dönemde 480 bin doz Moderna aşısı tedarik edilmesini öngören “Plan B” uygulayacak” diye açıkladı.

Bakan, geçen yılın sonunda ülkemizin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile imzalanan sözleşme kapsamında 4 milyon 518 323 doz aşı sipariş ettiğini ve bu miktarın 7 ay içinde teslim edilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Angelov, “AstraZeneca, Ocak ayı sonunda aşı teslimatlarını yılın ilk çeyreğinde yüzde 60 oranında düşüreceğini duyurdu. Şubat ayında toplam 260 000 doz aşı almamız gerekiyordu. 22 Şubat’ta toplam 142 000 dozluk iki sevkiyat yerine Mart ayı başında 52 800 dozluk sevkiyat yapılacağı bildirildi” dedi. “Plan B” uygulanacağını kaydeden Bakan, Mart-Haziran döneminde 1 milyon doz Pfizer- BioNTech aşısı tedarik edilmesi konusunda anlaşıldığını ve hükümet kararıyla aynı dönemde Moderna aşısının da temin edilmesinin sağlandığını belirtti. Prof. Dr. Angelov, aşının ilk dozunu yaptıran kişilerin ikinci dozu da alması için gereken aşıların bölge sağlık müfettişliklerinde dondurucu buzdolaplarda saklandığını söyledi.

Bakan ayrıca, Bulgar Sosyalist Partisi’nin (BSP) Rusya ile ikili müzakereler yürütülmesine ilişkin Meclise teklif sunmasının ardından Rus aşısının satın alınmasına ilişkin bir soruyu da yanıtladı. Prof. Dr. Angelov, şu anda Sputnik V aşısını değerlendiren Avrupa İlaç Değerlendirme Ajansı’nın ve daha sonra Avrupa Komisyonu’nun görüşünün çok önemli olduğunun altını çizdi. Bakan, aşının AK tarafından onaylanması durumunda Bulgaristan’ın Sputnik V aşısını da satın alacağını söyledi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler