30.6 C
Edirne
15:22 - 6 Ağustos 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Balkan Haberleri

Bulgaristan’da Ayasofya tepkisi: ‘Sofya’daki camiyi müze yapalım’

Bulgaristan’da iktidardaki koalisyonun küçük ortağı İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO) Sofya’daki Banya Başı Camisinin müze yapılmasını istedi.

Başkent Sofya’da ibadete açık tek cami olan ve Banya Başı adıyla bilinen Seyfullah Efendi Camii’nin müze yapılmasını isteyen VMRO’nun gençlik kolları, Sofya Belediyesine çağrıda bulunarak bu konuda prosedürün başlatılmasını talep etti.

Milliyetçi söylemleriyle tanınan VMRO Partisi, resmi internet sitesinde yayınladığı ‘Bulgar başkentinin kalbinde camiye yer yok’ başlıklı deklarasyonunda

Türkiye’nin Ayasofya’yı ibadete açmasına çevap olarak Bulgaristan’ın da Banya Başı’nın müzeye çevirmesi gerekıtiğini savundu.

Sofya’nın bir Ortodoks Avrupa başkanti olduğu belirtilen VMRO’nun deklarasyonunda, camiden yükselen ezan sesinin yakında bulunan kiliselerin ziyaretçilerini rahatsız ettiği ifade edildi.

240 sandalyeli Bulgaristan parlamentosunda Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi, VMRO’nun da dahil olduğu Vatanseverler Birliği ile koalisyon hükümetini oluşturuyor.

Kaynak:(http://ajansbg.blogspot.com)

Diğer Haberler

Eylem sona erdi, Kapıkule açıldı

Lütfü Karakaş

Bulgar eylemciler yolu kapattı

Lütfü Karakaş

Son 24 saatte 74 yeni vaka, 3 ölü

Hüsnü Sarıgül

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla