Bulgaristan’da çiftçilerin satın aldıkları motorine ÖTV indirimi yapılacak

12.11.2021 12:50

Bulgaristan'da Çiftçilere 2020 yılında birincil tarımsal üretimde makine kullandıkları faaliyetler için satın aldıkları motorin litresi başına özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarından 0,43 leva indirim yapılacak.

Bulgaristan’da çiftçilerin satın aldıkları motorine ÖTV indirimi yapılacak

Bulgaristan’da Çiftçilere 2020 yılında birincil tarımsal üretimde makine kullandıkları faaliyetler için satın aldıkları motorin litresi başına özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarından 0,43 leva indirim yapılacak.

Kırcaalihaber’de yer alan habere göre; İndirim tutarı, imzalanan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Prof. Dr. Hristo Bozukov’un talimatıyla belirlendi. Devlet yardımı programının yıllık bütçesi 100 milyon levaya kadardır. Program kapsamında kısa sürede yaklaşık 89 milyon leva ödenecek ve fonların geri kalan kısmı 2022’nin başında çiftçilerin banka hesaplarına yatırılacak.

Başvuru işlemleri kolaylaştırıldı ve başvurular sadece ilgili yıla ait satın alınan akaryakıt gideri bildirim tablosu ve faturalarının kopyaları ile birlikte sunulur. Destek için uygun olan maksimum yakıt miktarı, maliyet normlarını içeren bir metodoloji temelinde belirlenir. Başvuru belgeleri,  kabul edildikten sonra Milli Gelirler Ajansı faturaları kontrol eder. Yardımlar çiftçilere doğrudan hibe şeklinde ödenmektedir. Daha önceki devlet yardımı programına başvuru koşullarından farklı olarak günlük tutma ve idari kontrol yoluyla tespit edilmesinden dolayı borcu yoktur belgesi ibraz etme zorunluluğu kaldırıldı. Bu, çiftçilerin mevcut birincil tarımsal üretimde kullandığı gaz yağında ÖTV indirimi şeklinde yardım programı kapsamında destek aldığı altıncı kampanyadır.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler