Bulgaristan’da kar yağışı etkili oluyor

30.11.2021 12:36

Bulgaristan'ın 18 ilinde şiddetli rüzgardan dolayı, Ülkenin batısı, içi ve kuzeyi için ise kar yağışından dolayı sarı kod uyarısı geçerli.

Bulgaristan’da kar yağışı etkili oluyor

Bulgaristan’ın 18 ilinde şiddetli rüzgardan dolayı, Ülkenin batısı, içi ve kuzeyi için ise kar yağışından dolayı sarı kod uyarısı geçerli.

Ruse, Silistra, Yambol, Stara Zagora, Haskovo, Kırcali, Smolyan, Blagoevgrad ve Pernik olmak üzere 9 ilde tehlikeli hava şartları uyarısının geçerli olmadığı bilirtildi.

Sofya için kar kalınlığının 3-5 cm, başkente yakın dağlarda ise 15-25 cm olması bekleniyor.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; Bulgaristan’ın kuzeyinde kar kalınlığının 5-10 cm olması ve ılımlı rüzgardan dolayı kar yığınlarının oluşması bekleniyor.

Ülke genelinde en yüksek sıcaklıklar 3 ila 8 derece arasında değişecek, Karadeniz’de ise 10-11 dereceyi bulacak. Kuzeyde en yüksek hava sıcaklığı 3-5, güneyde ise 7-8 derece olacak.

Kar yağışı nedeni ile kapanan “Struma” otobanı trafiğe açıldı. Kuzey Makedonya ile ortak sınıra Güeşevo hudut kapısına giden yol açık. Yolda mahsur kalan 100 kadar TIR aracı “Hemus” otobanında Sofya yönündeki trafiği geçici olarak felç etti.

Sofya’da trafikte aksamalar yaşandı. Katener problemlerinden dolayı yolda duran tramvaylar oldu. Vitoşa dağına giden yollar, 30-40 santimetreyi bulan kar örtüsü kalınlığından dolayı zincirsiz araçlara ve toplu ulaşıma kapatıldı.

Troyan geçidi üzerinden araç trafiği, 12 ton üzeri kamyonlara kapalı. Şipka ve Petrohan Cumhuriyet geçitleri temizlenerek kış şartlarında geçilebilir hale getirildi.

Smolyan ilinde kar kalınlığı 7-8 cm olmak üzere Dospat’ta en büyük. Rojen, Pamporovo ve Prevala geçitlerinde kar daha azdır.

Tüm yollarda temizleme çalışmaları sürüyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler