Bulgaristan’da oy kullanma işlemi sona erdi

08.05.2023 15:13

14 Mayıs seçimleri için yurt dışında oy kullanma işlemi birçok ülkede Pazar günü itibariyle sona erdi. Sınır komşumuz Bulgaristan’da da 4 Mayıs itibari ile 3 noktada başlayan oy verme işlemi tamamlandı.

Bulgaristan’da oy kullanma işlemi sona erdi

14 Mayıs seçimleri için yurt dışında oy kullanma işlemi birçok ülkede Pazar günü itibariyle sona erdi. Sınır komşumuz Bulgaristan’da da 4 Mayıs itibari ile 3 noktada başlayan oy verme işlemi tamamlandı. Oyları içeren zarflar çuvallara doldurarak mühürledi. Halen oy kullanmamış yurt dışına kayıtlı seçmenler, 14 Mayıs saat 17.00’e kadar gümrük kapılarında kurulan seçim sandıklarında oylarını kullanabilecekler.

Türkiye’de Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışına kayıtlı seçmenler için Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarda başlayan oy verme işlemi birçok noktada Pazar günü itibariyle sona erdi.

Sınır komşumuz Bulgaristan’daki Türk vatandaşları için Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nin yanı sıra Filibe ve Burgaz Başkonsolosluklarında da oy verme işlemi 4 Mayıs itibari ile başlamıştı. Ülkede 7 bin 900 civarında kayıtlı Türk seçmen bulunurken oy verme işlemi 8 Mayıs Pazar günü sona erdi.

Bulgaristan’da sandık komisyonu ve müşahitler huzurunda oyları içeren zarflar çuvallara doldurarak mühürledi. Oy pusulalarının bulunduğu çuvallar, Türk Hava Yolları ile Türkiye’ye taşınarak Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim edilecek.

Öte yandan Türkiye’nin tüm dış temsilciliklerindeki oy verme işlemi bugün itibariyle sona erecek.

Kaynak: Mehmet Güzey

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler