Bulgaristan’da “Yurt dışı” seçim bölgesi olmamasına karar verildi

17.11.2022 13:20

Bulgaristan'da 17 saat süren toplantının ardından Parlamento Hukuk Komisyonu’ndan milletvekilleri, Seçim Kanunu’ndaki son değişiklikleri kabul ederek, ikinci ve son okuma için Meclis’e sunacak.

Bulgaristan’da “Yurt dışı” seçim bölgesi olmamasına karar verildi

Bulgaristan’da 17 saat süren toplantının ardından Parlamento Hukuk Komisyonu’ndan milletvekilleri, Seçim Kanunu’ndaki son değişiklikleri kabul ederek, ikinci ve son okuma için Meclis’e sunacak.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; GERB, BSP ve DPS’nin oylarıyla kağıt oy pusulaları yeniden kullanılacak. GERB-SDS’nin ülke dışında çok üyeli seçim bölgesi olmaması yönündeki önerisi 12 “lehte” ve 11 “aleyhte” oyla kabul edildi. Uzaktan elektronik oylama da kaldırıldı.

“Demokratik Bulgaristan”dan Nadejda Yordanova, yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşlarının seçim bölgeleri olmaması durumunda tercihli oy kullanamayacaklarına vurgu yaptı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi DPS’den Hamid Hamid, “Yurt dışı” seçim bölgesi hakkında metodolojik eksiklikler olduğunu ve yurt dışından gelen oyların dağılımı ve çıkaracakları milletvekili sayısında açıklık olmadığını söyledi. Ona göre yurt dışında yaklaşık 2 milyon seçmen var ve bu 80 milletvekili demek.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler