Bulgaristan’daki zulmü anlattılar!

13.06.2020 16:07

Bulgaristan’daki zulmü anlattılar!

Komünizm rejiminin hakim olduğu yıllarda Bulgaristan’da uygulanan asimilasyon politikası sebebiyle doğup büyüdükleri toprakları terk ederek Türkiye’ye yerleşen Bulgaristan göçmenleri, 1984-1989 yılları arasında yaşadıklarını anlattı.

Dönemin Devlet Başkanı Todor Jivkov, 1984’te ülkedeki Türkler’e karşı ciddi bir asimilasyon politikası uyguladı. Bu süreçte Türk azınlığın isimleri değiştirildi, ibadet etmek, Türkçe konuşmak dahi suç sayıldı.

Yapılan baskılara direnen, isimlerinin değiştirilmesine karşı çıkan birçok insan ya sürgün edildi ya da Tuna Nehri üzerine kurulu Belene Kampı’na gönderildi.

Türkiye’nin 1989’da sınır kapılarını açmasıyla yeni bir göç dalgası başladı ve yaklaşık 350 bin kişi anavatana yerleşti. O günlerden geriye de acı hatıralar, gözyaşları ve ayrılıklar kaldı.

Olayların yaşandığı dönemde, bir yıldan fazla Belene Kampı’nda kalan, ardından da sürgün edilen 68 yaşındaki Muhammet Gölcüklü yaşadıklarını anlattı. Asimilasyon politikalarının 1969’da ilk kez Pomaklar’a uygulandığını, bu süreçte Pomaklar’ın isimlerinin değiştirildiğini belirterek,  “Biz, bunları duyup, tedirginliğimizi dile getirince Türkler’in isimlerinin değiştirilmeyeceğini, kendi isimlerimizi kullanmaya devam edeceğimizi söylüyorlardı. Bunu söylemelerinin nedeni de herhangi bir toplumsal olayın önüne geçmekmiş, yıllar sonra anladık” dedi. 

Kaynak: (http://www.haberbg.net)

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler