Bulgaristan’dan emekli maaşı alan göçmen sayısı azalıyor

26.08.2020 13:13

Bulgaristan’dan emekli maaşı alan göçmen sayısı azalıyor

Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü’nün istatistikleri, her yıl Bulgaristan’dan emekli maaşı alan 900 ila 1000 göçmenin yaşamını yitirdiğini gösteriyor.

Son dört yılda, Türkiye’de yaşayan ve Bulgaristan’dan emekli maaşı alanların sayısı 2.400 kişi ile azaldı. 1999 anlaşması kapsamında Türkiye’de yaşayıp, Bulgaristan’dan emekli maaşı alan Bulgaristan göçmenlerinin sayısı 15.410’a düştü. 1999 anlaşması sadece Bulgaristan Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü’nden emekli maaşı almaya hakkı olan kişilerin emekli maaşlarını düzenliyor. İşbu anlaşma, Bulgaristan ve Türkiye’nin başka bir sosyal anlaşma imzalayana kadar geçerli olacak, ancak 20 yıldır yeni bir anlaşmaya varılamadı.

Her yıl, Bulgaristan’dan emekli maaşı alan göçmenler, Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü’ne hayatta olduklarına dair bir beyanname sunmaları gerekiyor. Söz konusu yaşam beyannamesi sunulmazsa, emekli maaşı durduruluyor.

Usulüne uygun olarak onaylanmış yaşam beyannamesinin Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü’ne ulaşması üzerine ödeme yeniden başlatılıyor. Bulgaristan’ın Türkiye’deki büyükelçileri ve konsolosları, Türk Sosyal Güvenlik Kurumu veya belediyeler, muhtarlıklar, valilikler, noterler gibi Türkiye iç mevzuatı ile belirlenen diğer idareler beyannameleri tasdik etme hakkına sahip olan resmi kurumlardır.

https://bnr.bg/tr

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler