Bulgaristan’dan gelenlere, karantina zorunluluğu getirdi

04.12.2020 11:20

Bulgaristan’dan gelenlere, karantina zorunluluğu getirdi

https://www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Avusturya, Bulgaristan’dan gelen yolculara 10 gün süreyle karantina zorunluluğu getirdi. Ülkemiz riskli bölge olarak sınıflandırıldığı için karantina uygulanması gerekli. Şimdiye kadar Bulgaristan vatandaşları negatif PCR test sonucu göstererek Avusturya’ya girebiliyorlardi. Ancak yerel yetkililer, yaz aylarında yaşanan durumun tekrarlanmasından korkuyor. O zaman Batı Balkan ülkelerinden koronavirüs (Covid-19) ile enfekte olan mevsimlik işçiler Avusturya’ya geri döndüler.

İçişleri Bakanı Karl Nechamer’in ifadesine göre, Avusturya’daki salgın durumu Balkan ülklerinden işçilerin ülkeye geri dönmesiyle birlikte yaz sonundan bu yana kötüleşmeye başladı.

Avusturya hükümeti, tedbirlerin 7 Aralık’tan sonra hafiletileceğini resmen açıkladı. Kısmen normal yaşama dönüş yapılacak. İlkokul ve lise son sınıf öğrencileri sınıflara dönecekler. Maske takmak, 10 yaşından büyük çocuklar için zorunlu olacak.

Fitness salonları ve tiyatrolar kapalı kalacak. Kuaför ve güzellik salonları 7 Aralık’tan sonra açılacak. Müze ve kütüphane ziyaretlerine izin verilecek.

Dışarı çıkma yasağı kaldırılacak, ancak akşam saat 8’den sabah 6’ya kadar yasak devam edecek. Altı kişinin bir araya gelmesine de izin verilecek. Önümüzdeki tatil günlerinde bu sınır on kişiye kadar çıkarılacak.

Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, basına yaptığı açıklamada, “Avusturya’da gördüğümüz koronavirüs enfeksiyonu vakalarında azalma bir başarı, ancak tüm önlemleri kaldırmak için hiçbir neden yok. Ablukalar sayesinde kısıtlamaları planlandığımız gibi gevşetme fırsatımız var, bu adım adım ve çok dikkatli bir şekilde olacak” diye belirtti.

Avusturya’da uzun zamandır beklenen kayak sezonunun yakında başlaması beklenmiyor. Kış sporlarının, konaklama yapmadan yapılmasına izin veriliyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler