Çanakkale Kara Savaşlarının 106. yılı

24.04.2021 14:30

Fransız Askeri Mezarlığı ve İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı'nda tören düzenlendi

Çanakkale Kara Savaşlarının 106. yılı
Çanakkale Kara Savaşlarının 106. yılı etkinlikleri kapsamında tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Fransız Askeri Mezarlığı ile İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı’nda tören düzenlendi.

Fransız Askeri Mezarlığı’ndaki törende konuşan, Fransa‘nın İstanbul Başkonsolusu Oliver Gauvin, 106 yıl önce bu sabah etrafı çevreleyen topraklarda savaşın yarattığı gazap ve dehşeti hatırlamak için burada toplandıklarını söyledi.

1915 yılı boyunca topraklarını savunmaya veya tam aksine bu toprakları kontrol etmeye kararlı olan yaklaşık 1 milyon askerin korkunç çatışmalara girdiğini ifade eden Gauvin, “Osmanlı ordusu, Britanya İmparatorluğu ve Fransa Doğu Seferi Kuvvetlerinden gelen bu askerlerin yaklaşık yarısı hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. Fransa, Çanakkale Savaşı’na dörtte biri Afrika sömürgelerinde olmak üzere yaklaşık 80 bin asker göndermiş, bunların 27 bini hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. İşte bu anma gününde savaşın cihan evine tanık olan bütün askerler ile nihayetinde mezarlar olacak bir toprak parçası kazanmak için kendini feda eden askerleri saygıyla anıyoruz. Kendilerine şükranlarımızı ve hayranlığımızı ifade ediyor, geride bıraktıkları eşleri ve yetim çocuklarını unutmuyoruz.” diye konuştu.

Ardından Başkonsolus Gauvin, Türkiye Cumhuriyeti devletini temsilen Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile diğer devletleri ait temsilciler tarafından anıta çelenk bırakıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasıyla devam eden tören, anıttaki mezarlara karanfiller bırakılması ve ülke temsilcilerinin anı defterini imzalamasıyla sona erdi.

Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes-Brown, Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, İrlanda Büyükelçisi Sonya Mcguinnes, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin katıldı.

Buradaki törenin ardından İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı’nda törene geçildi.

Seddülbahir bölgesinde bulunan anıttaki törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott tarafından yapıldı.

Çanakkale Savaşlarında hayatını kaybedenler için dua edilen törende, İncil’den de bölümler okundu.

Daha sonra Türkiye, İngiltere ve Kuzey İrlanda, Avustralya, Batı Afrika, Kanada, Fransa, Hindistan, İrlanda, Yeni Zelanda ile Sri Lanka temsilcileri anıta ülkelerinin çelenklerini bıraktı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin çelengi Çanakkale Valisi İlhami Aktaş tarafından konuldu.

Törene Vali Aktaş’ın yanı sıra önceki törende yer alan protokol üyeleri iştirak etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler