“Eczaneler, 24 saat açık olmalı”

16.11.2020 15:29

“Eczaneler, 24 saat açık olmalı”

https://www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Bulgar Tabipleri Birliği (BLS) tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Bulgar Tabipleri Birliği, sadece salgının artış hızı nedeniyle değil, aynı zamanda bir yandan sağlık görevlilerinin ve tüm sağlık sisteminin, diğer yandan da Bulgaristan’daki hastaların karşı karşıya kaldığı durum nedeniyle Bulgaristan’da karmaşık durumu büyük bir dikkat ve endişeyle takip ediyor. Böylesine eşitsiz bir mücadelede ülkemizdeki sağlık sisteminin tüm kaynaklarının krizle mücadeleye katkı sağlaması son derece önemlidir. Bu bağlamda, BLS, Bulgar Eczacıları Birliği Başkanı Prof. Dr. Asena Serbezova’nın acil reçetelerin içerdiği ilaçların eczanelerden alımı konusunda imkanların sınırlandırılması ve vatandaşların, çalışma saatlerinin % 50’si boyunca eczaneye girememesi konusundaki endişelerini katılıyor.

Bulgar Tabipleri Birliği, eczane hizmetlerine 24 saat erişim sağlanmasını düzenleyecek olan en kısa sürede normatif değişiklikler yapmanın Bulgaristan vatandaşlarının çıkarına olduğu konusunda kararlı. Bulgaristan’da 24 saat hizmet veren yaklaşık 30 eczane bulunuyor veya ülkede faaliyet gösteren tüm eczanelerin yaklaşık % 1’i 24 saat açık. Vidin, Vratsa (İvraca), Razgrad (Hezargrat), Smolyan (Paşmaklı) ve Tırgovişte (Eski Cuma) gibi bölgelerde 24 saat açık eczane bulunmamaktadır. Aynı zamanda kişi başına düşen eczane sayısı bakımından Bulgaristan, AB ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Salgın koşullarında ve sadece salgın koşullarında değil, bu kabul edilemez! Son aylarda hastanelerin birkaç gün içinde yeniden yapılandırıldığını gördük, Hastalık Tanı ve Danışma Merkezlerinin de salgına karşı mücadeleye katıldı ve pratisyen hekimlerin insanın taşıyamayacağı kadar iş yüküne maruz kaldığına tanık olduk. Şimdi eczanelerin tüm kaynaklarını salgınla mücadeleye dahil etme ve Bulgaristan’daki hastalara 24 saat erişim sağlayarak yardım etme zamanı geldi.

Hastalığın erken evrelerinde vakaların % 90’ında reçeteye tabi olan ilaç almanın gerekmediğini bir kez daha belirtiyoruz. Başlangıçta vitamin, mineral, ateş düşürücü vb. ilaçların alınması özellikle önemli ve bunun gerçekleşmesi için vatandaşların günde 24 saat reçete gerektirmeyen ilaçlara güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşması gerekmektedir.

Bu nedenle, çok gelişmiş ülkelerin çoğunu örnek alarak Bulgar Tabipleri Birliği ayrıca şunları da önerir: Reçetesiz ilaçlar, gıda zincirlerinde, 24 saat açık mağazalarda ve sürekli hizmet veren diğer perakende satış noktalarında da satışa sunulsun. Bir başka önerimiz de toptan ilaç depoları, ithalatçılar ve ruhsat sahiplerinin ilaç sıkıntısı olmadığını defalarca belirtmesinin ardından ülkenin herhangi bir yerinde bulunan eczaneleri gerekli ilaçları zamanında temin etme sorumluluğunu en kısa sürede almaya çağırıyoruz.

Tüm sağlık sisteminin birlikte çalışması ve tüm çabaların ve kaynakların krizi aşmaya yönelik olması çok önemlidir. Birleşme ve özel menfaatin halkın menfaatinin önünde tutulmayacağını anlama zamanı geldi!”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler