Geleneksel sünnet şöleni yapıldı

14.04.2021 16:27

Bulgaristan'ın Blagoevgrad'a bağlı Ribnovo köyünde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen toplu sünnet şöleni düzenlendi.

Geleneksel sünnet şöleni yapıldı

Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşaviri Mehmet Genç, Plevne Bölge Müftüsü Murat Boşnak ve Devin (Dövlen) ilçesinden sorumlu Plevne Bölge Müftü Yardımcısı İzzet Djalev, Blagoevgrad (Yukarıcuma) iline bağlı Gırmen ilçesinin Ribnovo köyünde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen toplu sünnet programına konuk oldular.

Kırcaali Haber’de yer alan habere göre; Eski bir geleneğe göre 4 gün süren sünnet programı kapsamında toplam 40’tan fazla çocuk sünnet edildi. İlk gün programa yerli cami cemaati, ikinci gün bayanlar, üçüncü gün konuklar katıldı. Program, Bulgaristan Başmüftüsünün katılımıyla onurlandırdığı dördüncü gün 11 Nisan’da yapılan sünnet şöleni ile doruk noktasına ulaştı. Çocuğun büyümesi ve erkekliğe geçişin sembolü olan sünnet edilen çocuklar, geleneksel sünnet kıyafetleri giydi. Sünnet şöleninde eyerli ve geleneksel çuvallarla süslenmiş atlar Ribnovo sokaklarında koşuştu.

Başmüftü yaptığı konuşmada Müslümanları dini kural ve geleneklere uymaya ve kimliklerini unutmamaya çağırdı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler