“Haftalık bin 500 COVID-19 vaka sayısı olursa, daha sıkı önlemler alınabilir”

29.09.2020 16:15

NOVA TV’nin 'Merhaba Bulgaristan' programına konuk olan Ulusal Enfeksiyon ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü ve Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi Prof. Dr. Todor Kantarciev, daha sıkı önlemler getirme kararının merkezi makamlar tarafından değil, bölge sağlık müfettişleri (RZİ) tarafından alınacağını açıkladı.

“Haftalık bin 500 COVID-19 vaka sayısı olursa, daha sıkı önlemler alınabilir”

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber’de, Prof. Dr. Kantarciev, ulusal düzeyde de, ne tür önlemler olduğunu söylemeden, daha sıkı önlemler alınabileceğini belirten Prof. Dr. Kantarciev, ancak bunun yalnızca son 14 günde kaydedilen vakaların 100 bin kişide 25 kişiden fazlasında görüldüğü durumlarda, yani haftada yaklaşık 1500 yeni vaka kaydedildiğinde yapılabileceğini açıkladı.

Ulusal Enfeksiyon ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü, “Artık bölgesel düzeyde kararlar verilecek. İllerde durum farklıdır. Şu anda Sofya’da mağazalarda maske takma kurallarına en iyi şekilde uyuluyor, insanlar yakın mesafeden temas kurmuyor” diye ekledi ve Parlamento’da toplu halde bulunan milletvekillerinin maske takmayarak en kötü örneği verdiğini belirtti.

Başbakan Boyko Borisov’un Almanya Başbakanı Angela Merkel ile meşhur fotoğrafına atıfta bulunan Prof. Dr. Kantarciev, “Avrupa Konseyi’ndeki tüm mevkidaşların güzelce maske takmış durumdayken senin burnunun açıkta kalması, bunlar iyi şeyler değil” dedi.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesinin ifadesine göre, hızlı tanı kitlerinin çok daha fazla kullanılması gerekiyor. Prof. Dr. Kantarciev, bu test kitlerinin koronavirüsü vücuttaki gelişiminin en başında tespit edebileceğini ve hatta hastalık evresinin başlangıcından bir veya iki gün önce tespit edebileceğini söyledi. Prof. Dr. Kantarciev, bu tür test kitlerinin okullarda ve işyerlerinde uygulanabileceğini sözlerine ekledi.

Son günlerde vaka sayısında büyük bir artış olduğunu bildiren Prof. Dr. Kantarciev, “Bir hafta önce 10 kişi yedi kişiyi enfekte ettiyse, şimdi 10 kişi 11 kişiyi enfekte ediyor” diye ekledi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler