“Hastanelerin, hastaları reddetme hakkı yok”

05.11.2020 14:54

BTV’nin, 'Bu Sabah' programına konuk olan Bulgar Hekimler Birliği (BLS) Başkanı İvan Madjarov, “Bu ülkelerin sağlık sistemi açısından çok daha iyi durumda olduğu düşünüldüğünde, İspanya ve İtalya’nın haline bakıldığında bu hale geleceğimiz belliydi” dedi.

“Hastanelerin, hastaları reddetme hakkı yok”

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Madjarov, “Hastanelere girersek bunun bir kaos meselesi olmadığını ve hastanelerin gerçekten dopdolu olduklarını göreceğiz. COVID-19 servislerinde çalışan meslektaşlarımız hastalarla yoğun çalışmaktan bunalmış durumda” diye kaydetti.

Bir hastanın hastaneye kaldırılıp kaldırılmayacağına Acil Servis ekibi karar veriyor. Bulgar Hekimler Birliği Başkanı, “Hastanelerin hastaları reddetme hakkı yok” dedi ve hekimlerin Hipokrat Andı içtiklerine işaret etti.

Madjarov, “Her hastanede oksijen cihazı vardır ve hasta en azından cihaza bağlanmalı. Bir Acil Servis doktoru hastayı getirmeye karar verirse, hastanenin onu kabul etmesi gerekiyor. Birileri durumdan muaf olduğunu ve istediklerini yapabileceklerini düşünüyor. Ancak durum böyle değil. Birinin sorumluluk alması gerekiyor” diye ifade etti.

Bulgar Hekimler Birliği Başkanı, hastanelerin sorumluluğunu Acil Sevisin üzerine atarak kesinlikle sorumluluktan kurtulma çabalarına son verilmesi gerektiğini söyledi. Madjarov, ayrıca hastaların yerinde muayene edilmesinin önemli olmasından dolayı hastanelerin önünde mobil test noktaları oluşturulmasını da desteklediğini ifade etti.

Bulgar Hekimler Birliği, aile hekimleri tarafından ve Acil Servislerde kullanılabilecek hızlı antijen testlerinin kullanımını da desteklemekte. Madjarov, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bu testlerden elde edilen sonuçların nihai olarak kabul edildiğini ve sisteme kaydedildiğini, ancak Avrupa’da durumun böyle olmadığını belirtti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler