Hoşgörü Mevlidi düzenlendi

13.02.2021 18:27

Bulgaristan’ın Filibe kentindeki Muradiye Camii'nde Bölge Müftülüğü ve Encümenlik tarafından 2014 yılından beri her yıl gerçekleştirilen Hoşgörü Mevlidi, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ün katılımı ile gerçekleştirildi.

Hoşgörü Mevlidi düzenlendi

Bulgaristan’ın Filibe kentindeki Muradiye Camii’nde Bölge Müftülüğü ve Encümenlik tarafından 2014 yılından beri her yıl gerçekleştirilen Hoşgörü Mevlidi, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ün katılımı ile gerçekleştirildi. 

Pandemi koşullarına uygun şekilde düzenlenen Mevlid programı kapsamında, Cuma namazı öncesinde Mevlid-i Şerif okundu ve kandil simidi dağıtıldı. 

Daha Sonra Filibe Bölge Müftülüğü Encümenliğinde, Başmüftü Dr. Mustafa Aliş Hacı, Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Filibe Vali Yardımcısı Evelina Apostolova, Belediye Meclis Başkanı Aleksandır Dırjikov, Belediye Başkan Yardımcısı Anesti Timçev ve siyasi parti temsilcilerinin de katılımıyla hoşgörü kahvesi içildi.  Filibe’deki Türk, Bulgar ve Yahudi toplumlarının temsilcileri de, pandemi nedeniyle gelemeyen şehirdeki tüm etnik ve dini toplumları da temsilen  etkinliğe katılarak, 2014 yılında yaşanan tatsız hadisenin yıldönümünde, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için temennilerini ifade ettiler.

Büyükelçi Sekizkök, etkinlik sonrasında tarihi Filibe Mevlevihanesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ardından Asenovgrad’a Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle inşaatı tamamlanan Yeni Cami’yi ziyaret etti. Müftülük yetkilileri Asenovgrad Camisi’nin Ramazan ayında hizmete girmesinin planlandığını ifade ettiler.

Büyükelçi Sekizkök, son olarak Filibe Kuklen’deki en büyük Türk yatırımları olan Odelo ve Aktaş’ın üretim tesislerini ziyaret ederek, şirket yetkililerinden pandemi nedeniyle yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi aldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler