İki Rus diplomat casusluk suçlamasıyla “istenmeyen kişi” ilan edildi

03.03.2022 23:28

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ülkede çalışan iki Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ederek, sınır dışı etti.

İki Rus diplomat casusluk suçlamasıyla “istenmeyen kişi” ilan edildi

Dışişleri Bakanlığı Bulgaristan’da çalışan iki Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ederek, sınır dışı etti. Söz konusu iki diplomatın 48 saat içinde Bulgaristan’dan çıkmaları istenildi.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; Bakanlığın Basın Merkezi Müdürü Mitko Dimitrov basına bilgi verdi ve bu iki kişinin, Bulgaristan topraklarındaki diplomatik statüleriyle örtüşmeyen nitelikte istihbarat faaliyetleri yürüttüklerini kaydetti.

Rusya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’ya iki not sunulmak üzere Elçi Dışişleri Bakanlığına çağırıldı, ancak o gelmedi ve yerine diplomat Filip Voskresenskiy’i gönderdi.

İlk notayla ülkemiz Rus elçiliğinden iki görevliyi “istenmeyen kişi” ilan etti, ikinci notayla ise Dışişleri Bakanlığı Rus elçiliğinin Bulgaristan ve ortaklarına karşı sosyal medyada yazdığı kırıcı tabirler ve aşağılayıcı algılardan dolayı protestosunu ifade etti.

Mitko Dimitrov: “İletide kullanılan uslüp, diplomasi dili ve toplumsal ahlaka uygun olmayan nitelikte olup, Bulgaristan’a karşı açık bir hakarettir” dedi.

Dışişleri Bakanlığı elçiliğin bu mesajı sosyal medyadan acilen silmesi ve özür dilemesini talep etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler