İstanbul’da sahte pasaport üreten 2 şüpheli yakalandı

04.11.2022 10:49

İstanbul'da sahte pasaport operasyonunda yabancı uyruklu 2 şüpheli yakalandı.

İstanbul’da sahte pasaport üreten 2 şüpheli yakalandı

İstanbul’da sahte pasaport operasyonunda yabancı uyruklu 2 şüpheli yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, göçmen kaçakçılığı ve resmi belgede sahtecilik suçlarıyla mücadele kapsamında çalışma başlattı.

Fatih ilçesinde kendilerini eş olarak tanıtan yabancı uyruklu 2 kişinin kiraladıkları evi sadece akşam saatlerinde kullandıklarını tespit eden ekipler, teknik ve fiziki takip başlattı.

Ekipler, şüphelilerin, referansla gelen kişilere sahte pasaport ya da sahte kimlik ayarladığı, diğer sahtecilik yöntemlerinden farklı olarak, ülkeye önceden yasal yollarla girmiş farklı uyruklardan kişilerin pasaportlarını para karşılığı temin ederek, kimyasal karışım ve solüsyonlarla yeni pasaport sahibinin fotoğraf ve kimlik bilgilerini işlediklerini ortaya çıkardı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından belirlenen adrese operasyon düzenleyen ekipler, yabancı uyruklu R.B. ile M.K.I.A.B’yi yakaladı.

Adreste yapılan aramada 55 pasaport kapağı, pasaport yapımında kullanılan 7 renkte boya, farklı ülkelere ait 17 mühür ve 3 mühür tutacağı, farklı ülkelere ait çok sayıda kimlik, vize yaprakları, pasaport sayfaları, değerli kağıtlar, bir miktar uyuşturucu, suçtan elde edildiği değerlendirilen 2 bin 550 avro ile 3 bin 200 lira ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan M.K.I.A.B tutuklandı, R.B. ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler