İstanköy’e sözde ‘Pontus Soykırımı Anıtı’ diktiler

08.10.2022 12:28

Yunanistan'dan İstanköy (Kos) Adası'nda Türkiye'yi kızdıracak bir hamle daha geldi. Adada sözde "Pontus Saykırımı Anıtı'nın açılışı yapıldı.

İstanköy’e sözde ‘Pontus Soykırımı Anıtı’ diktiler

Yunanistan’dan İstanköy (Kos) Adası’nda Türkiye’yi kızdıracak bir hamle daha geldi. Adada sözde “Pontus Saykırımı Anıtı’nın açılışı yapıldı.

Millet Gazetesi’nde yer alan habere göre; BM başta olmak üzere Ege’deki tansiyonun düşürülmesine ilişkin uluslararası diplomatik çağrılara kulak tıkayan Yunanistan, Türkiye ile yaşadığı gerginliği bu kez Muğla’nın Bodrum ilçesinin hemen karşısındaki İstanköy (Kos) Adası’na sözde “Pontus Helenizmi Soykırımı Anıtı” dikerek arttırdığı belirtildi.

İstanköy’de yayın yapan yerel medyada yer alan bilgilere göre; İstanköy Belediye Meclisi’nin aldığı kararın ardından, Pontuslular Derneği tarafından bir ay önce yapımına başlanan sözde Pontus Helenizmi Soykırımı Anıtı ve Parkı, 6 Ekim 2022 tarihinde akşam saatlerinde düzenlenen törenle açıldı.

Törene anıtı yapan heykeltıraş Kikotis Georgios, Pontus Kos Derneği Başkanı Charalambos Navrozidis, Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras, belediye yetkilileri, vatandaşlar, dernek üyeleri ve askeri üst düzey komutanlar katıldı.

TÜRKİYE’NİN ÖZÜR DİLEMESİNİ BEKLİYORLAR

Pontus Kos Derneği Başkanı Charalambos Navrozidis, törende yaptığı konuşmada, “353 bin soydaşımızı anmak ve onların hatıralarını yaşatmak için burada bu töreni düzenledik, anıtın açılışını yapıyoruz. Türkiye hala özür dilemiyor, çünkü geçmişi ile barışmak istemiyor, soydaşlarımızın torunları da bu anıta sahip çıkacak” ifadelerini kullandı.

RODOS- İSTANKÖY VE ONİKİADALAR DERNEĞİ’NDEN KINAMA

Rodos-İstanköy ve Oniki Adalar Türkleri Dayanışma Derneği (ROİSDER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, anıtın açılışını kınadığını söyledi.

Kaymakçı yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın 23 Şubat 1994 tarihinde Yunan Parlamentosu’nda oybirliği ile kabul ettiği bir yasayla, 19 Mayıs gününü, sözde ‘Pontus Soykırımını Anma Günü’ olarak kabul ettiğini ve bu yasanın 7 Mart 1994 tarihinde Yunanistan Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

Kaymakçı, “Düzenlenmekte ve gerçeklikten uzak bu tarihi yalan üzerine kurgulanmış hikayeler Yunan halkına empoze edilmektedir” diye konuştu.

Kaymakçı heykelin dikilmesini kınadıklarını da söyledi.

TÖRENDEKİ İMAM DİKKAT ÇEKTİ

Türk basınından Sözcü gazetesinin haberinde yer alan bilgilere göre, Törene katılanların arasında imam kıyafetli bir kişinin bulunması ise dikkat çekti. İmam kıyafeti giyen kişinin İstanköy’deki imam olmadığı ve adada tanınmadığı, Yunanistan’daki dini görevliler tarafından da tanınmadığı ortaya çıktı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir dini görevli SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Bizden birinin olması mümkün değil, çünkü Müslüman toplumunda görevli bir din adamı İstanköylüler ve biz tanırdık, olsa olsa FETÖ/PYD soruşturmaları kapsamında Atina’ya kaçanlardan biridir veya kasıtlı olarak oraya oturtulmuş biri de olabilir” diye konuştu.

İmam’ın tören sonunda üst düzey yetkililerle birlikte sözde soykırım anıtı önünde çektirilen hatıra fotoğrafında yer aldığı görüldü.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler