Kimileri için engel, kimileri için fırsat oldu

05.02.2021 17:03

Son yılda Bulgaristan’ı ve dünyayı etkisi altına alan pandemiden ciddi derecede etkilenen sektörlerden biri turizm oldu. Alınan salgın önlemleri ve bununla birlikte getirilen kısıtlamalar, tatil rezervasyonlarında eşi benzeri olmayan çöküşe yol açtı.

Kimileri için engel, kimileri için fırsat oldu

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Yurt içi ve yurt dışında gezilere getirilen yasaklar, tur operatörü acentelerinin işinin en az üç ay daha, Nisan sonuna kadar durmasına neden olacak. Aynı zamanda gelir eksikliği, rezervasyonları iptal edilen müşterilere tazminat ödenmesini zorlaştırıyor.

Tur operatör Emil Abazov: “Bize verilen birkaç söz var. İki programdan biraz para gelmesini bekliyoruz. Ne yazık ki prosedürler son derece yavaş ilerliyor ve aslında şu ana kadar aldığımız tek yardım 2019 yılı cirosunun % 1’i oldu” diye açıkladı.

Abazov: “Yakın zamanda % 4’lük bir ödeme daha bekliyoruz, fakat bildiğim kadarıyla her program için ödeme birkaç ay ertelenerek yapılıyor. Meslektaşlarıma sorarsanız hepsi size çalışmak istediğimizi söyleyecekler. Krizle başa çıkmanın tek yolu bu diye düşünüyoruz” dedi.

Tur operatörler müşterilerinin bir kısmına ödeme yapma fırsatını, beklenen 2019 cirolarının % 4’ü oranındaki destekte görüyor. Fakat bu destek birçok acente için faaliyetlerindeki bir yıllık durgunluğu telafi etmek için yeterli olmayacak.

Abazov: “Gördüğüm büyük sorun şu ki, ilk önce parayı almak için beklemek zorundayız ve ancak ondan sonra müşterilerimize geri ödeme yapma hakkına sahibiz” dedi ve devam etti: “Maalesef program öyle tasarlanmış ki, ilk önce paraların gelmesi gerekiyor ve ancak ondan sonra müşterilerimize ödeme yapabiliriz.”

Sağlık Bakanının emriyle yurt içi ve yurt dışında turistik gezilerin düzenlenmesine getirilen yasak, bazı firmaların işini durdururken, sektördeki bazı firmalar için geçerli görünmüyor. Konuyla ilgili yorumda bulunan tur operatör Nikolay Danailov, bu tekliflerin turistik grup gezileri sunmalarından dolayı, yasağın açık bir ihlali olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Charter uçuşları organize eden her tur operatörün birkaç kurumun onayını alması gerekiyor.

Danailov: “Bir charter uçuşunun gerçekleşebilmesi için sorumlu olan en az 4 tane idare var.” dedi. Danailov: “Bunlardan ilki Sofya Havaalanı ve Varna Havaalanını denetleyen Sivil Havacılık İdaresi. İkincisi ise, Sınır Polisi Dairesi aracılığıyla bu uçuşları kontrol eden polis. Bu durumdaki en tuhaf şey ise tüm bu gezilerin, yaklaşan Şubat ayı programıyla beraber medyalarda geniş çapta duyurulması”

Sonuç olarak turistik seyahatlerin düzenlenmesine getirilen yasak tur operatörlerinin büyük bir kısmı için engel oluştururken, bazıları için fırsata dönüştüğü anlaşıldı.

Bu organizasyonlar hakkında bilgilendirilen tüm idarelerin, neden bu şekilde bakan emri ihlaline izin verdikleri ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler