Kooperatif, tütüncülere dönüme 120 euro yardım istedi

17.02.2021 15:41

Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi, Tarım, Kalkınma ve Gıda Bakanı Livanus Spilios ve Bakan Yardımcısı Yannis İkonomu’ya mektup yazarak pandemi nedeniyle iki sezondur zor durumda kalan tütün üreticilerine maddi destek yapılmasını telep etti.

Kooperatif, tütüncülere dönüme 120 euro yardım istedi

https://milletgazetesi.gr’de yer alan haber de, Trakya Tütüncüler Kooperatifi Başkanı Hüseyin Esat, bakan ve bakan yardımcısına gönderdiği mektupta Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi’nin aktif 6 bin üretici üyesi olduğunu, pandemi nedeniyle 2020 yılının başlarından itibaren tütünün kilosu 3,30 ile 4,40 euro fiyatla satın alındığını, bundan dolayı da iki sezondur üreticilerin yıllık gelirlerinin sürekli gerilediğini belirtti.

Üreticinin yıllık gelirinde yaşanan gerileme nedeniyle kooperatif başkanı, bakandan ve bakan yardımcısından tütün üreticilerin yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için, üreticilerin ihtiyaçlarını anlamalarını ve pandemi nedeniyle üreticilere dönüm başına en az 120 euro tazminat sağlanmasını talep etti.

Başkan Hüseyin Esat, mektupta yetkililere eski dönemlere bakıldığında tütünün kilosu 5,20’den satıldığını aktarmatadır. Ayrıca, üretilen tütün çok kaliteli olmasına rağmen, tütünleri satın alan şirketler pandemiyi gerekçe göstererek fiyatlarda üreticileri ezdiklerini belirtmektedir.

Tütün üreticilerin üretim alanının az olduğunu ve ortalama 9 dönüm tütünü olan üreticilerin artık (EFKA, ELGA) gibi ödeme yükümlülüklerini yerine getiremediklerini belirten Esat, bundan dolayı bir çok ailenin masraflarla başa çıkabilmek için yurtdışına gitmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler