Koronavirüse karşı, ‘Müzikal’ ilaç yarattı

27.12.2020 15:58

Prof. Stefan Dragostinov, Bulgar besteci, piyanist, orkestra şefi ve pedagog, senfoni, koro ve oda müziği bestecisidir. En büyük Bulgar bestecilerinden biri olan Prof. Panço Vladigerov'un öğrencisi.

Koronavirüse karşı, ‘Müzikal’ ilaç yarattı

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Özgün mizah anlayışıyla tanınan Dragostinov, 2020’nin son günlerinde koronavirüse karşı bir tür “müzikal” ilaç yarattı. “Koronavirüs, kış” başlıklı şarkı Bulgar koro müziğinin geleneklerine uyarak yaratıldı. Şarkıyı Dragostinov’un yönettiği “Dragostin folk National” grubu söylüyor.

Prof. Dr. Dragostinov Bulgaristan Radyosuna verdiği demeçte şunları anlatıyor:

“Fikir ilkbaharda, Mart ayında, pandeminin başında doğdu. En başından beri folklor geleneğine dayanmak istedim, gülümseyen bir beste yapmak istedim. Halkımız mizah duygusunu koruyarak hayatta kalmıştır. Aynı zamanda da Tanrı’ya bir dua olmasını istedim.”

Şarkıya dünyadan değerlendirmeler de geldi. Prof. Dragostinov devam ediyor:

“Bir Nijeryalının çok sıcak bir hitabı ile başlamak isterim: “Harika bir şarkı ve dünyadaki herkes tarafından günde iki kez dinlenilmelidir – bir kez sabah duasından önce, ikinci kez akşam duasından önce. Dünyaca ünlü “Bulgar Seslerinin Gizemi” korosunu keşfeden İsviçreli Marcel Celier’in oğlu da güzel bir mesaj gönderdi. Sofya Belediye Başkanı Bayan Yordanka Fandakova’dan da bir tebrik var.”

“Dragostin Folk National” grubu 1994 yılında kuruldu. Grup bu yılar içinde çok kayıt yaptı ve aynı zamanda dünya çapında çeşitli uluslararası kültür forumlarında Bulgaristan’ı temsil ediyor. “Tuna Müziği” kantatı 1998’de Viyana’da BM oturumu açıldı. Ekim 2011’de BBC’nin düzenlediği “Halklar Söylesin” yarışmasında grup İkincilik Ödülü’nü aldı.

“Dragostin Folk National” grubu 11 CD yayınladı. “Bulgar folklorunun antolojisi” projesini kaydetti.

“Grupta harika şarkıcılar var – 16 ila 61 yaş arası solistler.. Bunlar arasında Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyada en kalın sese sahip şarkıcı olarak giren Mariana Pavlova da var. Öğrenci yıllarında davet ettiğim sessanatçıların çoğu öğretmen, doçent oldu. Gelecek bu – yolumuzu devam eden yeni nesil insanlar yaratmak. Hayat Devam Ediyor! İyimser olalım! Dünyada sağlık ve barış olsun!

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler