Kosova’da cemaatsiz Bayram Namazı

24.05.2020 14:30

Kosova’da cemaatsiz Bayram Namazı

Kosova’da  Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla  İslam Birliği’nin aldığı karar ile bayram namazı cemaat ile kılınmadı.

Başkent Priştine’deki Fatih Sultan Mehmed Camisi’nde Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ve bir grup görevlinin katılımıyla önce cemaatsiz Bayram Namazı kılındı, ardından da vaaz ve tekbir ile salavatlardan oluşan program icra edildi.

İslam Birliği Başkanı Müftü Naim Ternava, verdiği vaazda ilk kez cemaat olmadan sadece yetkililere hitap ettiğini belirtti.

“Bugün, daha önce hiç olmadığı kadar karmaşık duygular içerisindeyim. Çünkü il kez, cemaat olmadan sizlere hitap ediyorum. Oysa bugün Müslüman aleminin kendilerini mutlu hissetmeleri için sebepleri var. İslam’ın en önemli bayramlarından birini kutluyorlar. Kutsal Ramazan ayı boyunca oruç tutmak İslam inancının temelini oluşturur. Kendi içinde fedakarlık içeren bu ibadet sayesinde iman tezahür eder” diyen Ternava, bütün bu zor kararların halkın sağlığı için alındığına vurgu yaptı. Ternava ayrıca, Bayram Namazı’nı camilerde kılamayan müminlerin burukluğunu anladığını ifade ederek, “bu, hayatınızı asla tehlikeye atmayın diyen Allah’tan da gelen bir emirdir” dedi.

Kaynak: http://www.kosovaport.com/

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler