Kosova’da düzenlenen yerel seçimlerde 21 belediyede ikinci tura gidilecek

18.10.2021 19:15

Kosova’da 17 Ekim Pazar günü düzenlenen yerel seçimlerde 21 belediyede ikinci tura gidilecek.

Kosova’da düzenlenen yerel seçimlerde 21 belediyede ikinci tura gidilecek

Kosova’da 17 Ekim Pazar günü düzenlenen yerel seçimlerde 21 belediyede ikinci tura gidilecek.

Kosovaport’ta yer alan habere göre; Merkez Seçim Komisyonu tarafından yayımlanan resmi olmayan sonuçlara göre, 17 belediyede seçim ilk turda biterken, aralarında Kosova’nın tek Türk Belediyesi Mamuşa da olmak üzere toplamda 21 belediyede ikinci tur seçime gidilecek. MSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre, Sırp Listesi 9 beldiye, PDK 5 belediye, AAK 2 beledye ve LDK da 2 belediyeyi kazandı. İktidardaki Vetevendosje Haraketi ise seçim yarışına katıldığı tüm belediyelerde ikinci tura kaldı.

Sırp Listesi, Leposaviç, Kuzey Mitroviça, Novobırda, Ştırptse, Zubin Potok, Zveçan, Graçanitsa, Ranillug ve Parteş’te, PDK, Güney Mitroviça, Ferzovik, Elezhan ve Skenderay’da, LDK, Lipyan ve İpek’te ve AAK de Deçan ve Suhareka’da Belediye Başkanlığı yarışını ilk turda kazanmayı başardı.

Diğer taraftan, Priştine (VV-LDK), Prizren (VV-PDK), Mamuşa (KDTP-KATP), Yakova (AAK-VV), Gilan (VV-LDK), Poduyeva (LDK-VV),
Dragaş (PDK-LDK), Klina (AAK-PDK), Kameniça (PSD -LVV), Vitia (LDK-LVV), Vıçıtırın (PDK-LDK), Malişeva (Nisma-PDK), Yunik (AAK-LDK), Gllogovts (PDK- DD), Klokot (Sırp Listesi- SNS), Istog (LDK-AAK), Ştime (PDK-LVV), Rahovça (AAK-LVV), Obiliç (QO -VV), Kosova Ovası (LDK-VV) ve Kaçanik’te (PDK-LVV) ikinci tur seçime gidilecek.
Kosova’da, 38 belediyede, 166 adayın belediye başkanlığı ve 5 bin 198 adayın belediye meclis üyeliği için yarıştı yerel seçimlere katılım oranı yüzde 42,50’de kaldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler