Küçük işletmeler ve serbest çalışanlara, karşılıksız mali destek programı açıklandı

09.10.2020 16:20

Doğu Makedonya Trakya Eyaletinde faaliyet gösteren işletmeler için toplam 90 milyon evro destek programı açıklandı.

Küçük işletmeler ve serbest çalışanlara, karşılıksız mali destek programı açıklandı

http://milletgazetesi.gr’de yer alan haber de, DMT Eyalet Başkanı Hristos Metios, korona krizinden etkilenen küçük işletmeler ve serbest çalışanlara yönelik geri ödemesiz yardım programını açıkladı.

Destek prοgramı DMT Eyaleti tarafından, bölgemizdeki işletmelerin ihtiyaçları ve ekonomik yapısı göz önünde bulundurularak hazırlandığı belirtildi.

Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram sosyal medya hesabından programın ayrıntılarını paylaştı.

Ahmet İbram yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Herhangi bir meslek ayırımı yapılmaksızın, 0 – 49 kişi arası çalışanı olan tüm işletmeler hak sahibi olacaktır. Programdan faydalanabilmek için aranan temel şartlar vergi ve sigorta borcu olmaması veya borçların taksitlendirilmiş olması, işçi çalıştıranlar için korona salgını başladığından bugüne kadar işçi sayısını azaltmamış olması gerekmektedir.

Destek miktarı isletmedeki çalışan sayısına göre değişmektedir. En az 2000 evro olup calışan sayısına göre 15000 evroya ulaşabilir. Çalıştırılan işçi sayısına göre aşağıdaki yardım miktarları belirlenmiştir.

0 – 1 işçi = 2.000 evro

2 – 5 işçi = 3.500 evro

6 – 15 işçi = 6.500 evro

16 – 20 işçi = 10.000 evro

21 – 49 işçi = 15.000 evro

Başvurular 4 Kasım – 18 Mart tarihleri arasında Desmos şirketine yapılacak. Programın iki ana hedefi, öncelikle koronavirüs kaynaklı mali kayıpların bir kısmını karşılamak ve ikinci olarak istihdamı desteklemek. Destek programı ülkedeki diğer Bölgelerin karşılık gelen programlarından farklı olup, etkilenen işletmeler daha az bürokratik sorunla daha hızlı bir şekilde katılabilecek. İskeçe İlindeki işletmeler, açıklanan miktarlardan %20 daha fazla destek alacaklar”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler