‘Kültürel Miras İş Başında’ projesinin bir parçası oldu

23.11.2020 13:02

‘Kültürel Miras İş Başında’ projesinin bir parçası oldu

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Plovdiv ‘Kapana’ semti, Bulgaristan’ın ilk yaratıcı endüstri bölgesi ve aynı zamanda da kültürel miraslarının korunması için yenilikçi çözümler geliştiren Avrupa şehirler listesinin de bir parçası oldu.

Liste, Avrupa Komisyonu Yaratıcı Avrupa Programı’nın desteğiyle hazırlanıyor.

EUROCITIES, ERRIN, Europa Nostra ve Avrupa Mimarlar Konseyi gibi kuruluşlar, kıtada yenilikçi politikalar, projeler ve etkinlikler geliştiren ve yerel yönetimler tarafından başarıyla uygulanan şehir ve bölgeleri seçmek için Yaratıcı Avrupa Programı’nda bir araya geliyor.

Avrupa Kültür Başkenti girişimi sayesinde, ‘Kapana – Yaratıcı Endüstrilerin Bölgesi’, 2019’da Plovdiv şehrinde önde gelen projelerinden biri haline geliyor.

Ve bir yıl sonra farklı girişimci çalışmalar ve sosyal partnerliklerle gelişmeye devam ediyor.

Bazılarının Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Fransa ve İtalya’da bulunduğu Eski Kıta’nın 31 yaratıcı bölgesinin yanısıra Kapana, ayrıca anıtlar, dijital platformlar, festivaller, müzeler, kaleler vs yerlerin bulunduğu bir kataloğa dahil edildi.

Katalog, kültürel mirasa sahip diğer şehirlerin mekanlarını canlandırmanın yollarını arayan başarılı modelleri önerecek.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler