“Nüfusun yüzde 70’ten fazlası aşılanacak”

27.03.2021 13:54

NOVA TV’ye konuşan Sofya Pirogov Ulusal Yoğun Tedavi ve Acil Yardım Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Asen Baltov, “Haziran ayı sonuna kadar belki de Bulgaristan’da nüfusun yaklaşık % 50'si koronavirüse (Covid-19) karşı aşılanacak ve yaz sonuna kadar % 70'ten fazlasının aşılanması bekleniyor” diye tahminde bulundu.

“Nüfusun yüzde 70’ten fazlası aşılanacak”

kircaalihaber.com’da yer alan habere göre; Profesör, “Önümüzdeki ay üç kat fazla haberci RNA aşıları tedarik edilecek. Ayrıca ikinci vektör aşının da gelmesini bekliyoruz. Umarım 10 Nisan’dan sonra çok daha ciddi miktarda seçeneklerimiz ve kullanılacak aşılarımız olur” dedi.

Hastane Müdürü, “İkinci vektör aşının ortaya çıkmasıyla birlikte insanlar seçim yapmaya başlayacak. Birdenbire herkes tek doz aşı olmayı isteyecek” diye kaydetti.

Prof. Dr. Baltov, Covid-19’un İngiliz versiyonunun son derece agresif olduğu ve hastalananların tekrar enfekte olabileceği konusunda uyardı.

10 gün için alınan sert önlemlerin sonuç vermesini beklediğini ifade eden hekim, “En çok öğrenciler için endişeleniyoruz. Ama bu 10 günün ne zaman bittiğine bakarsanız, göreceksiniz ki 2 günden sonra seçim günü geliyor. Bu durum, öğrencilerin okula dönüşünü en az 10 gün daha geciktirecek” dedi.

Profesör, tüm sağlık görevlilerinin gerekli olanı yaptığına kanaat getiren hastane müdürü, “Koronavirüsün bu üçüncü dalgası sırasında sağlık çalışanlarının ve tüm hastanelerin eylemleri son derece yeterli. Yapılanlar tıbbi açıdan doğru. Sağlık çalışanları suçlanamaz, neredeyse tamamı aşılandı, korkusuzca çalışıyorlar, hastalarının tedavisi için çok daha fazlasını yapıyorlar. Uygulanan tedavi de çok daha yeterli hale geldi” dedi.

Prof. Dr. Baltov, “Benim için koronavirüs enfeksiyonu kronik hastalıklar için bir katalizör. Koronavirüs krizi öncesinde milletimizin oldukça ciddi sağlık sorunları vardı” diye ifade etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler