Okulların, yerel düzeyde online eğitime geçiş yapması düşünülüyor

05.11.2020 14:50

Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON), salgın durumunun kötüleşmesi durumunda okulların yerel düzeyde online eğitime geçiş yapması seçeneğini düşünüyor.

Okulların, yerel düzeyde online eğitime geçiş yapması düşünülüyor

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, BTV’nin ‘Bu Sabah’ programına konuk olan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Tanya Mihaylova, ”Okuldaki durumun yanı sıra ilçe veya ildeki duruma göre belirlenen bir karar verme fırsatı veriyoruz. Ne mutlu ki, koronavirüs vakası bildirilmeyen okullar da var” dedi.

Bakan Yardımcısının ifadesine göre, ilkokul öğrencilerinin sınıfta yüz yüze eğitim alması önem arz ediyor.

Mihaylova, “Yerel düzeyde karar alınması bu durumda çok daha doğru bir yaklaşım, çünkü durum hakkında bilgi sahibisin – eksik öğrencilerin, eksik öğretmenlerin, karantinaya alınan öğrencilerin ve öğretmenlerin veya sınıfların sayısını biliyorsun” diye ekledi.

Bakan Yardımcısı, ebeveynlerin genel görüşlerini dikkate almanın önemli olduğunu düşünüyor.

Mihaylova, Tırgovişte’de (Eski Cuma) bir okulu örnek verdi, orada ebeveynler tarafından elektronik ortamda uzaktan eğitime geçiş için 200’den fazla dilekçe verildi.

Bakan Yardımcısı, ayrıca çevrimiçi yapılan bir dersin klasik şeklinde yapılan dersten daha kısa olması gerektiğini açıkladı. Şu anda daha büyük yaştaki öğrencilerin dersleri 45 dakika sürüyor ve çevrimiçi öğrenmede bu süre 40 dakikaya kadar olmalı.

Lise veya ortaokul olup olmadığına bağlı olarak ders saatlerinin 30 dakika olabileceğini ifade eden Bakan Yardımcısı, en küçük yaştaki öğrenciler için ders saatlerinin 20 dakika olması gerektiği görüşünde.

Mihaylova, “Sağlık ve güvenlik şartları açısından zorunlu olan bu hijyen kurallarına uyulmalı” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler