Aşı belgesinin sunulması PCR testi zorunluluğunu kaldırmıyor

19.03.2021 13:36

Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapan Bulgaristan vatandaşlarının aşı belgesi sunmaları gerekmediği gibi aşının uygulanmasının PCR testi zorunluluğundan muafiyet getirmediği belirtildi. 

Aşı belgesinin sunulması PCR testi zorunluluğunu kaldırmıyor

bnr.bg’de yer alan habere göre; Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapan Bulgaristan vatandaşlarının aşı belgesi sunmaları gerekmediği gibi aşının uygulanmasının PCR testi zorunluluğundan muafiyet getirmediği belirtildi.

Türkiye’deki sosyal paylaşım medyasında bu yöndeki bilgilerin yaygın olması üzerine BNR Şumen Radyosuna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu bilgi verildi.

Bakanlık tarafından hatırlatıldığı gibi sağlık bakanının 12 Mart tarihli emrine göre Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına giriş yapan Bulgaristan vatandaşları, girişten önceki 72 saatte yapılan negatif PCR testi sunmaları halinde 10 günlük karantinaya tabi değil.

Şumen Radyosu’ndan Ayşe Latif’in aktardığı gibi Covid-19 için negatif testi bulunmayanların tabi oldukları karantina, onların girişten sonraki 24 saatte PCR testi yaptırmaları ve sonucun negatif çıkması şartı ile Bölge Sağlık Müfettişliği müdürü tarafından kaldırılabilir. Bu Bulgaristan’a giriş yapan Bulgaristan vatandaşları için geçerlidir. Yalnız Türk vatandaşlığı bulunan kişilerinde  son 72 saatte yapılan negatif PCR test sonucu şartı ile Bulgaristan’a giriş yapabilmekte.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler