Plovdiv’de 24 dilde Yunus Emre okunacak

19.02.2021 11:14

21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü ülkenin farklı yerlerinde kutlanacak.

Plovdiv’de 24 dilde Yunus Emre okunacak

21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü ülkenin farklı yerlerinde kutlanacak.

Türkiye’nin Plovdiv Başkonsolosu Hüseyin Ergani Facebook profilinde: “Ana dilimiz farklı ama gönül dilimiz bir! Biz Avrupa ailesiyiz! 21 Şubat 2021 Uluslararası Ana Dili Günü etkinliğimizle dillerin güzelliğini ve zenginliğini hep birlikte kutlayalım!” mesajını verirken, ana temanın Yunus Emre’nin dizelerinde odaklanacağını söyledi.

Yunusa Emre’nin “Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için, Dost’un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim” dizeleri 24 ayrı dilde okunacak.

BTA’nın verdiği habere göre, salgından dolayı etkinlik düzenlenmeyecek, ancak Ana Dili Günü Başkonsolosluğun Facebook sayfasında “24 dilde Yunus Emre” videosu yayınlanacak.

Yunus Emre, vefatının 700’üncü yılı nedeniyle UNESCO tarafından 2021 anma yıl dönümleri kapsamına alındı. Bu yıl düzenlenecek etkinliklerle Yunus Emre’nin insanlığın ortak değeri olmasının ve Türkçeye sağladığı katkıların altı çizilecek.

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2000’de 21 Şubat tarihini Dünya Anadil Günü ilan etti. Bu gün, 19 yıldır dünyada dilsel farkındalık yaratmak ve çok dilliliği teşvik etmek için kutlanıyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler