Prof. Kantarciev’den, Covid-19’dan korunma tavsiyeleri

28.01.2021 16:00

Prof. Kantarciev’den, Covid-19’dan korunma tavsiyeleri

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Ulusal Parazit ve Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Başkanı Prof. Todor Kantarciev, BNR Şumen Radyosu’na verdiği söyleşi de Covid-19’dan korunma tavsiyeleri verdi ve “Şu anda Bulgaristan’da ve Avrupa’da grip virüsleri tespit edilmiş değil. Avustralya ve Güney Amerika’da geçen kış sezonunda grip virüsleri yoktu. Büyük ihtimal Covid-19 geleneksel grip virüslerinin yerine geçti” diye belirtti.

Prof. Kantarciev’e göre, “İngiliz mutasyonu” olarak bilinen Covid-19’un üçüncü dalgasından etkilenmeme gibi bir ihtimalimiz, bir şansımız yok”

Ayrıca, Prof. Kantarciev İngiltere’den gelenler için sıkı karantina önerdi. Uzmana göre, “bütün Bulgaristan halkı Covid-19 un önlenmesine karşı bilenen mesafe, kalabalık ortamda bulunmamak, kaliteli maske taşımak, ellerin sıkça yıkanması, dışarıda kullandıkları kıyafetleri ve ayakkabıları güzelce temizlemeye devam etmesi gerektiğini belirtti ve “Limon ve karbonat soda karışımı tüketilmesi, ağız çalkalama suyu ile ağzın temizlenmesi, “lukçeta” şekerleri, okaliptüs şekerleri virüsten korunma yönünde yardımcı oluyor” diye ekledi.

Prof. Kantarciev’in sözlerine göre, Bulgaristan’da aşılama süreci normal seyrediyor. Ülkemize gelen her aşı anında kullanılıyor. Önemli olan ise, ilk dozu alan herkesin ikinci doz alma imkanının olduğu.

“Bulgaristan halkının sağlık çalışanlarına yönelik güveni yavaş yavaş geri dönmeye başladı. Bunun Kasım ve Aralık aylarında büyük can kaybı yaşanması pahasına olmuş olması üzücü ama…” diye belirtti Prof. Kantarciev.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler