Şirketler, çalışan sayısını azaltmaya devam ediyor

27.10.2020 15:32

Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (NSİ) verileri, finansal olmayan kuruluşların % 32,2'sinin, Eylül ayında mal veya hizmet satış gelirlerinde Ağustos ayına göre düşüş yaşadıklarını gösterdi.

Şirketler, çalışan sayısını azaltmaya devam ediyor

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, NSİ, COVID-19 nedeniyle uygulanan olağanüstü hal ve ardından olağanüstü salgın durumunun ülke ekonomisinin çeşitli sektörleri üzerindeki etkisi hakkında bilgi sağlamak ve vermek amacıyla finansal olmayan kuruluşlar arasında bir anket gerçekleştirdi.

Ankete katılan firmaların % 49,5’i satış gelirlerinde bir değişiklik olmadığını, % 17,8’i ise artış olduğunu belirtti.

Ekonomik faaliyetlere göre dağılım, inşaat sektöründeki firmaların % 37,1’inin mal veya hizmet satış gelirlerinde düşüş kaydettiğini, sanayi sektörü için bu pay oranının % 34,3 olduğunu göstermekte. Şirketlerin % 35,4’ü, kültür, spor ve eğlence, ev eşyalarının onarımı ve diğer faaliyetlerde satış gelirlerinde düşüş olduğunu, şirketlerin -% 30,9’u ise ticaret, ulaştırma ve yeme- içme faaliyetlerinde düşüş olduğunu bildirdi.

Anket sonuçlarına göre, işe alınan personel açısından finansal olmayan kuruluşların % 17,1’i personeli ücretli izne, % 10 ücretsiz izne çıkardı, % 9,1 işten çıkardı / pozisyonu kapattı ve % 8,3 devlet tarafından işverenlere yönelik uygulanan destek tedbirlerinden yararlandı.

Ankete katılan finansal olmayan işletmelerin % 95,1’i önümüzdeki ay mevcut faaliyetlerine devam edeceklerini, % 1,9’u geçici olarak faaliyetlerini durduracaklarını ve % 2,2’si faaliyetlerine son vereceklerini tahmin ediyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler