Sofya’da bir anaokulunda menenjit bakterisi yayıldı, 5 yaşında çocuk vefat etti

03.12.2021 16:56

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da bir anaokulunda çocuklarda bakteriyel menenjit salgını ortaya çıktı. Hastalanan çocuklardan biri vefat etti.

Sofya’da bir anaokulunda menenjit bakterisi yayıldı, 5 yaşında çocuk vefat etti

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir anaokulunda çocuklarda bakteriyel menenjit salgını ortaya çıktı. Hastalanan çocuklardan biri vefat etti.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; Başkent’in Pavlovo semtinde “Valşebstvo” 37. anaokulunda 16 çocuk ve 2 yetişkinde menenjit saptandı.

Bu bakteriyle enfekte olan beş yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Çocuğun 3. gruba gittiğini ve hastalığın çok hızlı bulaştığı minik öğrencilerden biri olduğu açıklandı.

Okul müdürü Gergana Petrova BNR’ye verdiği bilgide, Perşembe günü çocuğun önce midesinin bulandığını ve aniden çok yüksek ateş kaldırdığını söyledi. Bunun üzerine ateş düşürücü ilaç verilse, çocuk kusmaya başlamış. Ailesini bilgilendiren okul yönetimi, beş yaşındaki çocuğu evine göndermiş.

Küçük çocuğun ailesi başvurdukları iki hastaneden geri çevrildiklerini iddia etti. İki hastaneden geri gönderilen çocuk, daha sonra “Pirogov” hastanesine kabul edildi. Doktorların tüm müdahalelerine rağmen, beş yaşındaki çocuk akut menenjti teşhisiyle hayatını yitirdi.

Dün anaokulundan bütün çocuklar ve personel test edildi. Yapılan tahliller ardından söz konusu bakteri 16 çocuk ve iki yetişkinde ortaya çıktı.

Çocuklar antibiyotik tedavisine geçti. Okul binası tamamen dezenfekte edilerek, Bölge Sağlık Müfettişliği tarafından  kapatıldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler