Tedavisi tamamlanarak doğaya salındılar

04.02.2021 15:16

Çanakkale’de, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yaralı 2 atmaca, tedavisinin tamamlanmasının ardından doğaya salındı.

Tedavisi tamamlanarak doğaya salındılar

Merkeze bağlı Kemelköyü civarındaki ormanlık alanda 1,5 aylık tedavileri tamamlanan 2 yaralı atmaca yeniden doğaya salındı. Ayrıca yaban hayvanları içinde yonca, darı ve doğal atıklardan oluşan toplam 800 kilogramlık yem bırakıldı.

Atmacaların salınımı ve doğaya yem bırakılmasına Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Adil Şencan, Jandarma Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri katıldı.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Adil Şencan, şube müdürlüğümüz tarafından kış şartlarında yaşamakta zorlanmış olan 2 tane atmacayı uçurduklarını ifade etti.

Atmacaların doğada yaşam beslenmeleri en rahat olan hayvanlar olmasına rağmen kış şartlarında bazen zorluk çekmekte olduklarını belirten Şencan, “Tedavi edilen 2 tane hayvanımız 1,5 ay boyunca şube müdürlüğümüz veteriner hekimimiz tarafından halkalanmıştır. Halkalamanın amacı kuşların boyları ve kiloları standarda alındıktan sonra, bunlar gittikleri herhangi bir yerde tekrar yakalandıklarında hem uçuş mesafelerini, hem de güzergahlarını tespit edebiliyoruz. Burada aynı zamanda şube müdürlüğümüz tarafından yaban hayvanlarının beslenmesi çalışması yapılacaktır. Bu çalışmalarda bölge müdürlüğümüz tarafından 25 bin kilonun üzerinde yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı. Bugün burada 800 kilogram yonca, doğal atık ve darı artıklarını doğaya bırakacağız” şeklinde konuştu.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu atmacaların salınımına ve doğaya yabani hayvanlar için yem bırakılmasına eşlik etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler