Türkiye’den Kosova’ya destek

29.12.2021 11:20

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kosova ziyareti çerçevesinde yaptıüp temaslrad, Türkiye’nin Kosova’yı desteklemeyi sürdüreceği mesajını verdi.

Türkiye’den Kosova’ya destek

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kosova ziyareti çerçevesinde yaptığı temaslarda, Türkiye’nin Kosova’yı desteklemeyi sürdüreceği mesajını verdi.

Kosovaport’ta yer alan habere göre; Priştine’de Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj  tarafından karşılanan Bakan Hulusi Akar’a askeri tören düzenlendi.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı. Daha sonra Türkiye ile Kosova Savunma Bakanları arasında ikili görüşme yapıldı.

Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Hulusi Akar,  Kosova ile ilişkilerin  hem tarihi geçmiş açısından hem de ortak değerler bakımından gerçekten mükemel olduğunu belirtti.

Türkiye’nin  bir Balkan ülkesi olarak  Balkanlardaki gelişmeleri tabi ki takip etmek durumda olduğuna işaret eden Akar, doğal olarak bu çerçevede Kosova’nın da bu çalışmalarda çok özel ve önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Akar, “ Biz ilişikilerimizi ve işbirliğimizi daha da geliştirmeye ve buna somut destek sağlamak için devamlı görüşmeler suretiyle çözümler arıyoruz. Kosova’nın barış içinde, istikrar içinde gelişmesi ve egemenlik ile toprak bütünlüğünü koruması gerçekten çok önemlidir. Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi, Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin hemen ardından Türkiye’nin Kosova’yı tanıması ve bununla başlayan bu süreç son derece başarılı bir şekilde devam etmektedir. Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkiler gelişirken, aynı zamanda Avrupa -Atlantik kurumlarıyla Kosova’nın ilişkilerinin gelişmesi için yapabileceğimiz her türlü katkı yapmaktayız.” İfadelerini kullandı.

Hulusi Akar, Priştine ile Belgrad diyalogunun çök önemli olduğunu hatırlatarak, dolayısıyla bu diyalogla birlikte bölgedeki barış ve istikrarın gerçekleşmesi için yapılan çalışmaları desteklediklerini kaydetti.

Akar,  Fetö’yla ilgili mücadelenin de burada  somut şekilde sonuçlanması için karşılıklı görüşmeler sürdürdüklerini belirterek,  “sadece ülkemiz için değil Kosova için de bir tehdit oluşturduğu bilinmesi gerekir. “ dedi.

Mehaj, Türkiye ile ilişkilerin askeri düzeyde çok iyi olduğunu belirterek,  Türkiye’yi  güvenlik ve savunma alanında en büyük katkıyı yapan ülke olarak nitelendirdi. Türk mevkidaşından NATO üyeliği için destek istediğini kaydeden Mehaj,  “Kosova, savaş sırasındaki zor günlerde ve savunma konusunda Türkiye’nin katkısını asla unutmaz. Savunma açısından en büyük katkıyı Türkiye yapıyor. Bir bakan olarak Türkiye’nin savunma ve güvenlik açısından bize sağladığı katkılardan dolayı çok müteşekkirim. ” ifadelerini kullandı.

Kosova Savunma Bakanı Mehaj, şu anda Türkiye’de eğitim gören 19 Kosova Güvenlik Gücü mensubu olduğunu hatırlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kosova cumhurbaşkanı Vjosa osmani ve Başbakan Albin Kurti tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler