“Türkiye’ye karşı hazır olmalıyız”

29.07.2022 17:32

Abdülhamid Han sondaj gemisi, Yunanistan'ın gündeminden düşmüyor. 'Erdoğan kademeli ilerleyecek' diyen Yunan komutan Fenekos, hükümete önerilerde bulundu.

“Türkiye’ye karşı hazır olmalıyız”

Milletgazetesi’nde yer alan habere göre; Abdülhamid Han sondaj gemisinin, 9 Ağustos’ta Mersin’den ilk görev yerine gönderileceğine dair haberler, Yunanistan’ı harekete geçirdi.

ERT’in yayınına katılan emekli Amiral Stelios Fenekos, gemiyle ilgili gelişmenin dengeleri değiştirdiğini söyledi.

YUNANİSTAN TARTIŞMA KONUSU OLDU

Fenekos, sondaj gemisinin, “kendi egemenlik haklarının bulunduğu bir alana gelmesi durumunda gözlem” önerisini ortaya attı.

Yunan amiral, “Belirli alanlarda kararlılığımızı ve yetki anlayışımızı göstermek için ön cephede bazı sahil güvenlik gemileri bulunduralım, fakat savaş gemilerimiz tarafından görünmez bir şekilde gölgeleyelim, böylece askerileşecek olan bizler olmayalım.” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN KADEMELİ İLERLEYECEK”

Abdülhamid Han gemisinin ilk kez sondaj yapacağını belirten Fenekos, “Emniyetli bir sondaj yapmasına izin verecek koşulların sağlanması gerekiyor.” diyerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kademeli ilerleyeceğini” düşündüğünü belirtti.

“GEMİ TARTIŞMALI SULARA GİDECEK”

Fenekos, geminin faaliyetiyle ilgili görüşünü, “Önce mutlak Türk kontrolünde olan bir bölgeye gidecek. Her şey yolunda olursa, Kıbrıs’ta olsun, Meis’in güneyi veya başka bir yer olsun, tartışmalı sulara da gidecek.” şeklinde paylaştı.

“HER ZAMAN HAZIR OLMALIYIZ”

“Türkiye ile her zaman hazır olmalıyız.” diyen Stelios Fenekos, diğer taraftan gerilimli senaryolara karşı olduğunu dile getirdi.

Ankara’nın bu tür fırsatlardan yararlandığını Yunanistan’a gösterdiğine dikkati çeken Yunan komutan, buna karşı “denetim” önerisinde bulundu.

İLK GÖREV YERİNE UĞURLANACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Abdülhamid Han gemisine ilişkin, “Bu gemimizi 9 Ağustos’ta Mersin’den ilk görev yerine uğurlayacağız.” demişti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler