UNESCO’dan, Yunanistan’a tokat gibi Ayasofya cevabı

05.11.2020 14:41

Yunanistan'ın Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesine ilişkin şikayeti UNESCO'dan döndü. Türkiye'de incelemelerde bulunan UNESCO temsilcisi, Ayasofya'nın cami olmasında bir sakınca olmadığına karar verdi.

UNESCO’dan, Yunanistan’a tokat gibi Ayasofya cevabı

http://milletgazetesi.gr’de yer alan haber de, Ülkesindeki Türk İslam tarihi kültür varlıklarını yok edilmesine görmezden gelen Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, UNESCO’ya Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürme planları ile ilgili bir mektup yazmıştı.

Mendoni, “Ayasoyfa’nın evrensel karakterinden sapmasına izin verilmemeli ve Ayasofya Müslümanların ibadet yerine dönüşmemelidir” demişti. Mendoni, Türkiye’nin onay almadan Ayasofya’yı cami yapması halinde UNESCO’yla yaptığı anlaşmayı çiğneyeceğini iddia etmişti.

Yunanistan’ın şikayeti sonrası UNESCO temsilcisi Türkiye’ye gitti. UNESCO temsilcisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile birlikte Ayasofya’yı gezerek incelemelerde bulundu. İnceleme sonunda Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinde bir sakınca olmadığı kararı alındı. Kararda Ayasofya’nın insan figürlü mozaik ve fresklere zarar vermediği ve ibadet saatlerinde siyah ışık ile karartıldığı ifade edildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler