Üsküp’te “Batı Balkanlar 2021 Zirvesi”

14.10.2021 18:04

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te ''Avrupa'da dayanışmayı teşvik etmek'' sloganıyla Batı Balkanlar 2021 Zirvesi düzenlendi.

Üsküp’te “Batı Balkanlar 2021 Zirvesi”

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te ”Avrupa’da dayanışmayı teşvik etmek” sloganıyla Batı Balkanlar 2021 Zirvesi düzenlendi.

The Economist tarafından düzenlenen zirve ile bölgede iş birliği ve istikrarın güçlendirilmesi, bölge ülkelerinin AB’ye üyelik süreçlerinin hızlandırılması ve salgın sonrası dönemde önceliklerin belirlenmesi amaçlanıyor.

BalkanNews’te yar alan habere göre; Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, açılışta yaptığı konuşmada, bir araya gelerek sorunlara ekonomik kalkınmanın yolunu açacak çözümler aranmasının büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti de sosyal demokrat bir siyasetçi olarak kalkınmanın yolunun demokrasi ve sosyal adaletten geçtiğine inandığını vurguladı.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç ise organize suç ve yolsuzlukla mücadelenin bölgedeki aşırı milliyetçi eğilimleri de azalttığını kaydederek, yolsuzluk ve suçun üstesinden gelindiğinde bölgede huzurun hüküm süreceğini kaydetti.

Zirveye AB ve bölge ülkelerinden siyasi temsilciler de katıldı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler