Viyolonsel ustası Prof. Stefan Popov, müzikte neşeyi seviyor

06.12.2020 15:42

Viyolonsel ustası Prof. Stefan Popov, müzikte neşeyi seviyor

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Viyeolensel ustası, parlak müzisyen, sevilen öğretmen olan Prof. Stefan Popov klasik müzik dalında dünyaca ünlü bir isimdir.

Son kırk yılda yutdışında 1977 yılına kadar Londra’da Guildhall School of Music and Drama, daha sonra ABD, Boston  University и England Conservatoire’da viyolonsel dersleri veriyor. Bir çok ödülü var, 2008 de Chevalier du violoncelle-Viyolonsel şövalyesi ünvanına sahip oldu.

Küçük yaştan beri hayattan istenmeyen ve beklenmedik hediyeler aldığını anlatıyor: “Çok çaba göstersem bile, hayallerimden farklı bir şey olur. Ve her zaman en iyisi olur”

4 Nisan 1940’ta Tuna Nehri kıyısında Lom kasabasında doğdu. Önce piyano çalıyordu  ve 12 yaşında,yerel orkestrayı doldurmak için çello derslerine başladı.Kısa süre sonra çocuğun yeteneği herkesi etkiledi ve aile onu Sofya’ya göndermeye karar verdi. 14 yaşında Yatılı Üstün Yetenekli Çocuklar Okuluna kabul edildi.Daha sonra Milli Müzik Okulu’ndan mezun oldu.

Daha sonra Moskova Konservatuarı’nda büyük Mstislav Rostropovich ile eğitimine devam eitti. Prof. Popov, “Tüm öğretmenlerime minnettarım, ancak Rostopovich müzikal ufkumu genişletti ve beni en çok etkiledi” diyor.

Stefan Popov’un 80. doğum günü, de “beklenmedik hediyeler” in bir başka kanıtı oldu. Planlara göre çellist, yıl dönümünü 2020 yıının baharında Oborişte Sokağı No 5’teki salonda bir konser ile kutlayacaktı. Bir zamanlar onun okuduğu Yetenekli Çocuklar Yatılı Okulu  bulunuyormuş, daha sonra Ulusal Müzik Okulu vardı.Burada o yıllarda ilk resitalını sunmuştur.

Pandemi sebebiyle ilkbahardaki etkinlik ertelendi ve birkaç gün önce yeniden kapanmadan önce gerçekleşti.

Michel Strauss – Fransa, Kirill Rodin – Rusya ve Stefan Popov ustalık sınıflarını içeren Popov Uluslararası Çello Festivali ve Akademisi açıldı.

“Öğrencim Natali Neykova, festivali mutlaka yapmamız gerektiğine karar verdi, aynı zamanda sanat yönetmeni oldu. Kültür Bakanlığı tarafından bir proje hazırlandı ve finanse edildi. Vasil Kıkelanov konserlerin kaydını yaptı ve online sunulmasını sağladı. Katılımcıların çağdaş çello sanatına daha geniş bir bakış açısı kazandırmak istedim, bu yüzden iki farklı okulun temsilcilerini davet ettim – Rus ve Fransız ekolünden. Sırbistan’dan, Meksika’dan, Almanya’dan, Bulgaristan’dan öğrenciler vardı. En küçükler arasında, son derece yetenekli Bulgar çocukları vardı. Muhtemelen 20 yıl sonra kariyerlerinin nasıl bir ortamda başladığını hatırlayacaklar”

Prоf. Popov, son yıllarda en çok öğrencileri ile mutlu ve gururludur. Ayrıca, dünya çapında  ve 30 yıldır Bulgaristan’da düzenlediği sayısız ustalık sınıfından da enerji ve ilham alıyor. Bu kurslar sayesinde, dünyanın her yerinden genç çellistler Bulgaristanı keşfetme fırsatı buldular. Tryavna, güzel Vitoşa, Burgas ve denizi, profesörün restore ettiği Lom şehrinde baba ocağını tanıdılar. Profesör için en önemli değerler arasında  sıradan insan sevincidir.  Ve öğrencilerine hâlâ vermek istediği bir şey olup olmadığı sorulduğunda, “Evet! Onlara kolaylıkla enstrüman çalmalarını tavsiye ederim. Gerginlik olmamalı, neşe ve hafiflik olması çok önemlidir. Bu, profesyonel hayatınızı ve sevdiğiniz müziği çalmanın keyfini uzatır” diye cevap veriyor.​

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler