Yunanistan, Bulgaristan’dan gelenlere ek bir Covid-19 testi yaptırma şartı getiriyor

31.08.2021 14:03

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Yunanistan, Bulgaristan'dan gelen ve koronavirüse (Covid-19) karşı aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş yolcular için ek bir koronavirüs testi yaptırma şartı getiriyor.

Yunanistan, Bulgaristan’dan gelenlere ek bir Covid-19 testi yaptırma şartı getiriyor

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Yunanistan, Bulgaristan’dan gelen ve koronavirüse (Covid-19) karşı aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş yolcular için ek bir koronavirüs testi yaptırma şartı getiriyor. Zorunlu bir PCR veya hızlı testi, ülkeye girişte ilgili sınır geçiş noktasında yapılacak.

Kırcaali Haber’de yer alan habere göre; Atina Büyükelçiliğinin verdiği bilgiye göre, test sonucu pozitif çıkan vatandaşlar 10 gün karantina altına alınacak. Karantina tedbirine uymamanın cezası 5 bin avrodur.

İkinci doz aşı tamamlandıktan 14 gün sonra geçerli olan Covid-19 aşı sertifikasına veya hastalığı geçirdikten en az 30 gün ve en fazla 180 gün sonra düzenlenen hastalık sertifikasına sahip vatandaşlar bu zorunluluktan muaftır.

Hatırlanacağı üzere Yunanistan’a giriş yapan aşılanmamış veya koronavirüs hastalığı geçirmemiş vatandaşların ülkeye girişinden 72 saat önce yapılan negatif sonuçlu PCR test raporu veya yolculuktan 48 saat önce yapılan negatif sonuçlu hızlı (antijen) test raporu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Https://travel.gov.gr/#/ adresinden ulaşılan Yolcu Bulucu Formunun (PLF) doldurulması zorunluluğu  devam ediyor.

Covid-19 teşhisi konulan refakatçiler, 24 saat içinde yapılan PCR veya hızlı test sonucunun 2 kere negatif çıkması ve her zaman N 95 tipi maske takmaları şartıyla karantinadan muaf olma ve geldikleri ülkeye geri dönme imkanına sahiptir.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler