Yunanistan’da her üç gençten biri işsiz

05.08.2022 15:14

Eurostat verilerine göre Yunanistan, AB'de en kötü genç işsizlik oranlarına sahip ülkeler arasında yer aldı. Neredeyse her üç gençten biri işsiz.

Yunanistan’da her üç gençten biri işsiz

Milletgazetesi’nde yer alan habere göre; Avrupa Birliği’nin (AB) istatistik servisi Eurostat, AB ve Euro Bölgesi’nin haziran ayı işsizlik verilerini yayınladı.

AB genelinde, mayıs ayında yüzde 13,3 olan genç işsizlik oranı, haziran ayında da kötüleşmeye devam ederek yüzde 13,6’ya yükseldi. Eurostat’a göre, Haziran 2022’de AB’de 25 yaş altı toplam 2 milyon 546 bin genç işsizdi.

Eurostat’ın verilerine göre Yunanistan, bu alanda kötü bir performans sergiledi. Yunanistan’ın yakın dönemde kemer sıkma politikalarını göreceli olarak gevşetmesi ve hükûmetin işsizlikle ilgili bir dizi önlem almasına rağmen komşu ülkenin genç nüfusu işsizlik problemiyle boğuşmaya devam ediyor. Yeni veriler, Yunanistan’da neredeyse her üç gençten birisinin işsizlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

AB’de en kötü genç işsizlik oranlarına sahip ülkeler yüzde 29,5 ile Yunanistan, yüzde 28 ile İspanya ve yüzde 23 ile İtalya olarak kayıtlara geçti. Yüksek genç işsizlik rakamlarıyla dikkat çeken diğer ülkeler ise yüzde 21,5 ile İsveç, yüzde 21 ile Estonya ve yüzde 19,5 ile Portekiz. AB genelinde işsizlik oranı Haziran 2022’de yüzde 6,0 ile Mayıs 2022 ile aynı seviyede gerçekleşirken, Haziran 2021’de yüzde 7,2 olarak tespit edildi.

Yunanistan 2010’lu yılların başından beri büyük ekonomik buhranla liberal reçeteler ve ekonomik önlemlerle baş etmeye çalışıyor. Ekonomik kriz döneminde ülkelerinden umudunu kesen yaklaşık yarım milyon Yunanistanlı genç, daha iyi bir yarın umuduyla yurt dışına göç etti. 2019 yılında iktidara gelen muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi liberal politikaları sürdürdü ve geçtiğimiz dönemde iş piyasasında bazı değişikliklere gitti. Hükûmet tarafından yeni bir dönemin başlangıcı olarak lanse edilen bu önlemler genç nüfusun işsizlik problemini çözemedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler