Yunanistan’ın ilk stevia kooperatifi, Kozlukebir’de kuruldu

10.08.2022 16:56

Rodop ilindeki tütün üreticileri, alternatif ürünlere yöneliyor. Alternatif ürünler arasında stevia (tatlandırıcı) üretimi de yer alıyor.

Yunanistan’ın ilk stevia kooperatifi, Kozlukebir’de kuruldu

Milletgazetesi’nde yer alan habere göre; Yunanistan’ın ilk stevia kooperatifi Rodop ili Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Kozlukebir köyünde kuruldu.

Yaşları 22 ila 50 arasında olan 24 kurucu üyeden oluşan kooperatif halihazırda 150 dönüm stevia ekimi gerçekleştirdi.

Rodop ve İskeçe illerinde faaliyet gösterecek olan kooperatifin 2023 yılında 20 dönüm stevia daha ekeceğini açıklandı. AB onaylı, biyolojik ürün kategorisinde üretim yapacak olan kooperatifin kademeli olarak büyümeyi amaçladığı kaydedildi.

Kooperatif’in danışmanlarınlarından Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, APE-MPE’ye yaptığı açıklamada, tütün üretimine kayasla stevia üretiminin daha az masraflı, daha kolay üretilen ve yeni araç gereç gerektirmeyen bir ürün olduğunu ifade etti.

Multaza, Stevia üretiminin dönüm başında tütünden daha fazla ürün verdiğini ve tütün fiyatının neredesye üç katı kadar fazla kazandırdığını söyledi.

Ürün pazarının garanti olduğunu vurgulayan Multaza, Stevia Hellas ile yapılan sözleşmelerle ürünlere satış garantisi verildiğini ifade etti.

Bölge çiftçisinin kooperatife olumlu yaklaştığını belirten Multaza, “İlk aşamada çitçilerimiz gelişmeleri takip ediyor. İlk ürün elde edildiği ve satıldığı andan itibaren kooperatifimize ilginin hızlı bir şekilde artacağına inanıyorum.” dedi.

Yaklaşık 10 yıl önce bölgedeki tütün üretici sayısının 7.000 kişi olduğunu hatırlatan Tarkan Multaza, bugün bu sayının 3.000 üreticiyi geçmediğinin altını çizdi.

Tütün ile stevia üretimini kıyaslayan Multaza, “Stevia dönüm başında 300 kilo ürün veriyor. Kilo fiyatı ise 2,90-3,00 arasında değişiyor. Bu da dönüm başına yaklaşık 900 euroya takbül ediyor. Tütün ise en iyi durumda dönüm başına 150 kilo veriyor. Bu da dönüm başına en çok 600 euro gelir demektir.” diye konuştu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler