DOLAR 32,1922 0.02%
EURO 34,8939 -0.05%
ALTIN 2.408,82-2,13
BIST 10.792,53-0,98%
BITCOIN 2186428-2,15%
Edirne
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Minibüsçüler isyanda

Minibüsçüler isyanda

ABONE OL
16 Aralık 2020 18:31
Minibüsçüler isyanda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafa destek paketi açıklamasının ardından, ETUS Başkanı Hakan Giyik, pakette kendilerine verilen herhangi bir destek olmadığı için sosyal medyadan dikkat çekici bir paylaşım yapmıştı. ETUS kontak mı kapatıyor? gibi kafalarda soru işareti yaratan paylaşımının ardından, Başkan Giyik, Kırklareli Ulaşım Kooperatif Başkanı Ufuk Kan, Lüleburgaz 105 No’lu Kooperatif Başkanı Ahmet Ersöz, Uzunköprü San-Ter Kooperatif Başkanı Savaş Özen’le birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Açıklamasında çok zor durumda olduklarını belirterek devletten acilen destek beklediklerini anlatan Başkan Giyik, “Zorunlu çalıştırılan ve ücretsiz hizmet eden tek esnafız grubuyuz. Bazı vatandaşlara ücretsiz hizmet eden tek esnafız. Tüm Trakya’daki vatandaşlarımıza ne yaşadığımızı anlatmak istiyoruz. Gerçekten zor durumda olduğumuzu onlarda bilsin. Çünkü sosyal medyada olur olmaz yorumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu işi biz yapıyoruz sıkıtımızda bizde daha iyi kinse bilemez. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı pakette bize gelen bir destek yok. Zaten sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Bugün vergimizi, sigortamızı, belediyeye olan borcumuzu ödeyemezken yapılacak olan destek bizim için çok önemliydi. Bizler şu anda kısıtlamalar olduğu için araç sayımızı düşürdük, tüm Trakya’da bu sayılar düştü. Bazı arkadaşlarımız yarı yarıya bazıları tam çalışıyor. Yolcu sayısı düşük olduğu için başka yapabileceğimiz bir şey yok. Zorunlu olduğu için çalışmadığımızda ceza yiyoruz. Mücadelemizi devletin görmesini istiyoruz. Yetkililer sıkıntılarımızı bizim anlattığımız gibi anlarsa ve bize de destek olurlarsa mutlu oluruz. Daha önce destek sözü aldık ama hiçbiri olmadı” dedi.

“ARAÇLARIMIZI DURDURMAK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Pandemi dolayısıyla çok fazla zarar ettiklerini ve devletten destek gelmezse de araçları durdurmak zorunda kalacaklarının altını çizen Başkan Giyik şöyle konuştu; “İnanın şu anda araçlarımıza mazot koyamayacak durumdayız. Pandemi ilk başladığında benim liderliğimde olan kooperatifimizde yolcu sayısı 70 binden 2 bine düştü bu da 40-45 gün bandında gitti. Bu sürede çok ciddi zararlar ettik. Şunda yolcu sayısı olarak 6-7-8 bin civarında gidiyoruz. Bunu yolcu sayısıyla çarptığımızda çok komik rakamlarla karşı karşıyayız, bu rakamlar bizim yaktığımız mazotu karşılamıyor. Araçların bakımları giderleri var, kaldı ki araçlarımızın üstünde şoförlerimiz var. Şoförlerimize maaş veremez durumdayız. 10 aydan beri 10 aylık maşalarının yarısını vermemişizdir. Kısa çalışma ödeneğinden faydalandırıyoruz şoförlerimizi, 7-15 gün sürelerinde faydalandırmaya çalışıyoruz ama o süreler dolduğunda yerlerine şoför bulamıyoruz. Geçekten sektör tıkanma aşamasına geldi. Bizim kooperatifimiz 10 aydan beri yaklaşık 12 milyon TL gibi bir zararla karşı karşıya şu anda. Kardan zararı katmıyorum. Sadece ödememiz gerekip ödeyemediklerimizden bahsediyorum, çığ gibi büyüyor. Öngörüsü olan bilim insanlarımızın söylediklerine pandemiyle ilgili durumun Mayıs ayına kadar devam etmesi söz konusu ama biz Mayıs ayına kadar dayanamayız diye düşünüyoruz. Acilen özellikle Cumhurbaşkanımızdan taşıma kooperatiflerini göz önüne alarak tekrar paket açıklamasını bekleyeceğiz. Bu destek ya da paket açıklanmazsa araçlarımızı durdurmak zorunda kalacağız. Biz bugüne kadar devletimiz bizden ne istediyse yaptık. Çok büyük sıkıntılarla baş başayız.

“ÖTV’SİZ YAKIT NEDEN OLMASIN”

Kendilerine verilecek destekler arasında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) siz yakıtın en azından çarklarını döndürmelerinde çok önemli bir rol oynayacağını vurgulayan Giyik şunları sıraladı;   “Bunları söylerken ne olabilir ne yapılabilir onları da söylemek gerekir. Mazotun geldiği rakamlar belli; kayıtlara baktığımda dün yaktığımız mazot 19 bin 800 TL bizim hasılatımız 21 bin TL. Bununla şoföre maaş verilecek, sigorta vergi, aracın arızası her şeyi içinde. Hasılattan sonra mazotu koyduğumuzda kalan para 1 bin TL, takdiri vatandaşlarımıza bırakıyorum. Yetkililerin de bunları belgeli şekilde bizden almaları söz konusu. ÖTV’siz yakıt bu dönemde bize neden olmasın. Bugün ÖTV’siz yakıt olsa belki çarkımız döner. Böylede isyan ötmeyiz. Araç alımındaki ÖTV’ler silinebilir. Bugün ciddi bir istihdam yaratıyoruz biz Edirne’de yaklaşık 265 çalışanımız var, 480 kişilik bir aileyiz. Devletin istediği her şeyi yapıyoruz devletimizde şu günlerde bize bir el uzatsın. Çok büyük destelerde gözümüz yok, ayakta durabilmek ve halkımızı mağdur etmemek, çalışabilmemiz için bize el uzatsın.  Yarın ETUS çalışmazsa 8 bin 500 vatandaşımız mağdur olacak, biz zaten mağduruz. Ücretsiz taşımacılığın karşılığını destek olarak devletimiz bize bunu veriyor ama bugün Edirne’de bir araç 5 bin TL’lik ücretsiz taşıyor, karşılığında 800 TL destek alıyor. En azından bunun yarısı bize verilse ne şoför arkadaşım araçta tartışmaya sebep olacak ne vatandaş sıkıntı yaşayacak. Çok büyük rakamlarla işimiz yok sadece kendi çarkımızı döndürmek peşindeyiz.

SAĞLIK OLSUN DİYECEĞİM

Kontak kapatmaya cesaretimiz yok belki ama mazot koyamazsak zaten otomatik olarak kontak kapatmış olacağız. Bu esnaf ufak tefek sorunları kafasına takıp, basın açıklaması yapıp, isyan etmez. 10 ayda 12 Milyon TL zarardan bahsediyorum. Bu olmayan para 20 Milyon TL oluyor. Pandemi bitse de bizim sıkıntımız devan edecek. Mazot, vergi, SGK, belediyeye, şoför, kademe personelimize borcumuz var. Biz araçlarımızda valiliğin, belediyenin talimatları olsun her şekilde dezenfekte ediliyor. Maskesiz şoför çalışmıyor, yolcu almıyor, araçları her servisten sonra dezenfekte ediyorlar. Hastalık kapsamınlar bizde temiz olalım, yolcularımız rahatlıkla binsin bizde para kazanalım bunun peşindeyiz zaten Bizim şuan kooperatifimizde çalışanlarımızda bir tane dahi vaka yok. Ne olursa olsun önce yine sağlık. Mazot alamazsak aracı kenara çekeceğiz ama sağlık olsun diyeceğim.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.