DOLAR 32,2440 0.07%
EURO 35,0244 0.46%
ALTIN 2.430,160,37
BIST 10.435,93-0,41%
BITCOIN 21968980,61%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

20 yıldır Belitsa Parkı’nda, özgürce yaşıyorlar

20 yıldır Belitsa Parkı’nda, özgürce yaşıyorlar

ABONE OL
23 Kasım 2020 12:47
20 yıldır Belitsa Parkı’nda, özgürce yaşıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Kuzey Makedonya’dan bir erkek ayı, Doğu Avrupa’nın ilk dans eden ayıları barındıran parkın en yeni üyesi oldu. Tam 20 yıl önce kurulan park, Rila Dağı’nın eteklerinde Belitsa yakınlarında 12 hektar alan üzerinde kurulu. 1200 rakımlı park, kötü koşullarda yaşayan ayılara doğaya yakın yaşam alanı ve uzman bakımı sağlıyor.

Aynen 4 yaşındaki ayı yavrusu Teddy gibi. Teddy, Makedonya’nın İştip kasabasındaki hayvanat bahçesindeki küçük kafesinden Belitsa Park’taki yeni evine zorlu bir yolculuğun ardından ulaştı.

Sözüm ona ayı cennetinin yöneticisi Dimitar Ivanov, BNR’ye, yeni üyenin başarılı bir şekilde uyum sağladığını, doğa ve sığınağı tanımaya başladığını anlattı;

Tedy, ilk birkaç gün dışarı çıktığında oldukça korkmuş görünüyordu. Yavaş yavaş sakinleşmeye, uzun süre dışarıda kalmaya ve bu, hayvanlar için bir oyun olan, kazmaya başladı. Şimdiye kadar içinde bulunduğu beton kafes yüzünden bunu yapamıyordu. Ayrıca birkaç ağacı kırıp sonra havuzda banyo yaparak yaşam alanını yeniden düzenlemeye başladı. Ayılarla çalışmalar yavaş ve sakin bir şekilde yürütülmeli, ancak Dans eden Ayılar Parkı’nın personeli, deneyimli ve bilgiye sahiptir. Teddy bir ders kitabında olduğu gibi bakılıyor ve Dimitar Ivanov, zamanla ve büyümesi sırasında ayının tamamen iyileşeceğine inanıyor.

Ayı, adaptasyon sürecinde diğer hayvanlardan izole edilmiş olsa da, uzmanlar onun hep yalnız yaşamayacağını garanti ediyor. İlkbaharda, çiftlerşme mevsimi başladığında ve hayvanlar çok daha dostça hale geldiğinde, Teddy, büyük olasılıkla başka bir ayı ile bir araya getirilecek. Belitsa yakınlarındaki Dans eden ayılar Parkı, Çetiri Lapi ve Brigitte Bardot Vakıfları ve Belitsa Belediyesi’nin girişimiyle boz ayının davranışlarını ve alışkanlıklarını inceleyen dünyaca ünlü uzmanlarının yardımıyla kuruldu. Parkta, hayvanlar için farklı boyuttaki ve şekilde göller ve uyku sığınakları var. Burada, ilk kez ayılar, kölelikleri sırasında dans eden ayılar olarak veya bir şehir hayvanat bahçesinde kafeslerde kaldıkları sırada baskı altında tutulan vahşi içgüdülerini ve doğuştan gelen davranışlarını hissedip sergileyebiliyorlar.

Belitsa Dans eden Ayılar Parkı, 17 Kasım 2000 yılında resmen açıldı ve şu ana kadar Bulgaristan’daki 25 kayıtlı dans eden ayının tümü ve Sırbistan’dan daha 3 ayı özgür hayatı burada buldu. 2017 yılında Arnavutluk’un ilk yerlisi olan Riku da onlara katıldı. Şimdi Teddy bu uluslararası ayı grubuna katılmış bulunuyor;

“Son 8 yılda neredeyse imkansız transferler yapan bir ekip kurduk. Örneğin, Ukrayna’da Arnavutluk’tan, Sırbistan’dan ilk parklar son derece kötü şartlara sahip yerler. Bununla birlikte, Covid-19 nedeniyle, taşımayla ilgili gerçekleştirmemiz gereken faaliyetler önemli ölçüde arttı” diye konuştu

Çetiri Lapi Vakfı, güneybatı komşumuzda uygun olmayan koşullarda yaşayan daha birkaç ayı tespit etti. Ivanov’a göre, bunu değiştirmenin en iyi yolu ülkenin AB üyesi olması. Çünkü çevrecilerin, ülkemiz topraklarındaki boz ayılarının bakımı için gerekli çalışmalarını yürütmesi ve 20 yıl boyunca Dans eden Ayı Parkı’nın varlığını mümkün kılan Bulgaristan’ın AB üyeliğidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.