DOLAR 32,1993 -0.09%
EURO 34,9882 0.37%
ALTIN 2.423,910,11
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22321692,96%
Edirne
22°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2020 felaketler yılı oldu

2020 felaketler yılı oldu

ABONE OL
31 Aralık 2020 11:14
2020 felaketler yılı oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2020 yılının adeta felaketler yılı olarak tarihe geçtiğini belirterek, her anlamda tüm toplumları yorduğunu söyledi. Mesajında sağlıkçıları da unutmayan Gürkan, “Onları çok seviyoruz, saygı duyuyoruz ve müteşekkiriz. Onlara tüm dünya çok şey borçlu” dedi.

Yeni yılın girmesine saatler kala bir mesaj yayınlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan şunları söyledi:

“Sevgili Edirneliler, değerli hemşehrilerim. 2020 yılını maalesef her alanda büyük acılarıyla geride bırakıyoruz. 2020, tüm insanlık için her anlamda oldukça zor bir yıl oldu. Maalesef, Koronavirüs salgınının yanında tüm dünyada kitlesel ölümler, depremler, sel baskınları, ekonomik kriz ve kuraklık ile mücadele edildiği bir yıl yaşadık. 2020, adeta felaketler yılı olarak tarihe geçti, tüm toplumları yordu, yormaya da devam ediyor.

2020’nin başında ortaya çıkan ve tüm dünyayı esir alan Koronavirüs illeti, zengin, fakir, ırk, din, dil ayrımı yapmadı. Tüm insanlığa sağlığın bir “dileğin” ötesinde, her şeyden ne kadar önemli olduğunu hatırlattı, insanlar virüsten korunmak için evlerine kapandı. Temizlik yanında, mask eve sosyal mesafeyi hayatımıza adapte ettik. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için birbirimizden uzak durduk, durmaya da devam ediyoruz. Her şeyden önce, özgürce yaşamanın, sevdiklerimize doyasıya sarılmanın, bir araya gelmenin kıymetini anladık.

Halen devam eden bu süreçte tüm dünyada şüphesiz en çok yıpranan, sağlık çalışanlarımız oldu. Onlar bu salgın döneminde toplumun sağlığı için, sağlıklarını tehlikeye atan müthiş bir özveri gösterdiler. Çocuklarından, eşlerinden, ailelerinden, sevdiklerinden ayrı kalmak pahasına; ölümü göze alarak, mücadeleleri ile milyonlarca insanı yeniden hayata bağladılar. Onları çok seviyoruz, saygı duyuyoruz ve müteşekkiriz. Canları pahasında bu işi üstlenen sağlık çalışanlarından hayatını kaybedenleri de saygı ve minnetle anıyorum. Onlara tüm dünya çok şey borçlu.

Koronavirüs ile mücadele devam ederken 2020 yılında bu defa doğa, insanoğlundan daha üstün bir güç olduğunu gösterdi bize. Doğaya saygı göstermeyince neler yaşayabileceğimizi, onun bizlere sunduğu kaynakları nasıl geri alabileceğini öğrendik. Artık kendini iyice hissettiren, bizleri adeta felakete sürükleyen kuraklık, su kaynaklarımızın azalmasına neden oldu, küresel bir sorun olarak karşımıza çıktı. Doğayla uyumlu yaşamamız gerektiğini, su kaynaklarımızın asla tükenmeyecek olduğunu düşünmenin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gördük.

2020, küresel bazda hükümetler ve yerel yönetimler için de oldukça zor bir yıl oldu, olmaya da devam ediyor. Mart ayında ülkemizde görülmeye başlanan COVİD-19 ile topyekûn büyük bir mücadeleye girdik. Biz de kentimizde virüsün yayılımı önlemek amacıyla her bir noktada dezenfekte çalışması gerçekleştirdik, salgın kontrol altına alınana kadar da buna devam edeceğiz.

Koronavirüs salgını ile birlikte ortaya çıkan küresel ekonomik kriz elbette ki ilimizi de etkiledi. Virüsle mücadele kapsamında yapılmak zorunda kalınan kısıtlamalar nedeniyle birçok işyeri faaliyetlerini ya tamamen, ya da kısmen durdurdu. İşyeri kapanan birçok emekçimiz aylarca işsiz kaldı, maaş alamadı. Ancak bizler dayanışmanın en güzel örneklerinden birini gösterdik, kenetlendik. Birbirimizin elini daha sıkı tutarak, bu zor günlerin altından kalkabilmek için çaba gösterdik. Edirne Belediyesi adına büyük bir dayanışma çağrısında bulunduk. İşyeri kapandığı için maaş alamayan emekçilerimize imkanlarımız ölçüsünde maddi ve ayni yardımda bulunma kararı aldık. Belediye kiracılarımızdan da pandemi döneminde kira almadık. Edirne İMECE’yi oluşturarak, bağışçılar ile ihtiyaç sahiplerini buluşturduk.

Bir yandan pandemi ile mücadele ederken, şehrimizdeki altyapı çalışmalarını da tüm hızıyla sürdürdük. Kentimize modern bir altyapı kazandırmak adına başlattığımız çalışmalara hiç ara vermedik.

Ve şimdi 2021’e ‘Merhaba’ diyoruz.
Tazelenen umutlarla, sağlıkla ve iyi dileklerle yeni bir yıla girmek istiyoruz. 2021’den tüm insanlığın en öncelikli tek beklentisi şüphesiz ki koronavirüs salgınının bir an önce sona ermesi, bu yönde uygulamaya geçen aşı çalışmalarının en kısa sürede istenilen sonuca ulaşması, hayatımızın tekrar tam anlamda normale dönmesi. Yeni yıl, tüm insanlık için en başta sağlığın, sağlıklı yaşamın, özgürlüğün, dayanışmanın, barışın, kardeşliğin, gidenin geleni aratmadığı bir yıl olsun.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle başta Edirneliler olmak üzere herkesin yeni yılını kutluyor, tüm toplumlara sağlık getirmesini diliyorum. “

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.