5 C
Edirne
10:30 - 20 Şubat 2020
Edirne Haber Son Dakika Edirne Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

26’ıncısı Edirne’de yapılacak

Edirne Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce başlatılan “Uyum Buluşmaları”nın 26. toplantısı Edirne’de yapılacağını söyledi.

Edirne Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, yaptığı açıklamada, toplantının 17 Şubat Pazartesi günü gerçekleşeceğini belirtti.

Programda çeşitli kurumlarca bilgilendirmelerin yapılacağını ifade eden Aşılıoğlu, şunları kaydetti:

“Yerelde hem ev sahibi topluma hem de ülkemizde farklı statüde yaşayan yabancılara yönelik hak ve hizmetlere erişimleri konusunda gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı programda ilimizde eğitim gören birçok farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerle uyum buluşması gerçekleştirilecektir. Söz konusu buluşmada İl Göç İdaresi Müdürlüğünce ikamet işlemleri, Trakya Üniversitesi tarafından uluslararası öğrencilere sağlanan sosyal imkanlar, Sağlık Müdürlüğünce uluslararası öğrencilerin sağlık hizmetlerine erişimleri konusunda, İŞKUR tarafından iş piyasasına erişim, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından yabancı öğrencilerin vatandaşlık hakları ve süreçleri, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanlığı tarafından öğrencilere yönelik yapılan uyum faaliyetleri, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yabancı öğrencilerin eğitim imkanları haklarında bilgilendirme sunumları gerçekleştirilecektir.”

UYUM BULUŞMALARI

Uyum sürecinin temel bileşeni olan bilgilendirme kapsamında, yabancıların hak ve hizmetlere erişimleri, yükümlülükleri, Türk tarihi ve kültürü gibi konularda bilgilendirme yapılacak “Uyum Buluşmaları”nda, ev sahibi toplumun göç konusunda farkındalığının arttırılması ve olumsuz algının düşürülmesi hedefleniyor.

Etkinlikle, hizmet sağlayıcılar için göç ve uyum konularında yeni bakış açısının kazandırılması, ortak etkinlik vasıtasıyla hizmet sağlayıcılar ile yabancılar arasında iletişimin güçlendirilmesi ve katılımcıların sorularına cevap bulma imkanının sunulması amaçlanıyor.

(AA)

Diğer Haberler

Veteranlar öğrencilerin içini ısıttı

Son Haber

Kavşak arasında tarih

Son Haber

Kan ve kök hücre bağışladılar

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla