“270 bin ton çeltik depolarda duruyor”

27.03.2021 12:12

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; “Pirinçte yanlış ithalat politikası nedeniyle şu an 270 bin ton çeltik bölgemizdeki depolarda duruyor.” dedi. Gaytancıoğlu ayrıca Rusya’nın 1 Eylül’den sonra ihracata vergi getireceğini belirtti.

“270 bin ton çeltik depolarda duruyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iktidarın tarım politikalarını eleştirerek açıklamalarda bulundu. Pirinç üretiminde önemli bir yere sahip olan Trakya’da, 270 bin ton pirincin depolarda beklediğini vurgulayan Gaytancıoğlu, bunun sebebini şöyle açıkladı; “Yanlış ithalat politikaları yüzünden 270 bin ton çeltiğin bölgemizdeki depolarda durduğunun altını çizen Gaytancıoğlu, “Bölgemizin çok önemli ürünlerinden pirinçte yanlış ithalat politikası nedeniyle şu an 270 bin ton çeltik bölgemizdeki depolarda duruyor. Çünkü her yıl Türkiye 100-150 bin ton pirinç ithal ederken; bu yıl 450 bin ton pirinç ithalatı yaptı ve bu ithalatı bir takvime bağlamadı. Hasat başladığı zaman ithalat başladı. Türkiye topraklarının yüzde 80’inde yetiştirilen ve 4 bin 500 TL’ye satılan luna çeşidi; şu anda 3 bin 500 TL’ye alıcı bulamıyor. Nereden bakarsanız bakın tutarsız bir tarım politikasıyla karşı karşıyayız. Gübre, mazot, ilaç fiyatları yüksek; kredi faizleri çok yüksek. Günü kurtarmaya yönelik bir ithalat politikası var.” şeklinde konuştu.

“İTHALAT POLİTİKASINDAN VAZGEÇSİNLER”

Rusya’nın ihracat konusunda yeni bir karar aldığını aktaran Gaytancıoğlu; “TMO’ya ham yağ alım izni verdiler. Ham yağ ihalesine çıktı. 700 dolar olan ham yağı, bugün bin 400 dolardan 5 bin ton satın aldılar. 5 bin ton ham yağ, Türkiye’nin 2 günlük ihtiyacı. İktidar sürekli günübirlik politika uyguluyor. 2 günlük ihtiyaç için ithalat yapılmaz. Artık bu ithalat politikasından vazgeçsinler çünkü Rusya dün akşam aldığı kararla 1 Eylül 2021’den sonra ihracata vergi koyacak. Biz zaten satın alıyoruz; daha pahalıya satın almış olacağız. Artık şu bir gerçek; pandemi nedeniyle gıdaya erişe bilirlik gün geçtikçe azalıyor. Kendi kendine yeten toplumlar, şanslı durumda.” ifadelerini kullandı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler