DOLAR 32,5902 0.34%
EURO 34,7800 0.09%
ALTIN 2.507,120,93
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2073002-0,10%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kadınlar Selimiye’deki ayrıma tepki gösterdi

Kadınlar Selimiye’deki ayrıma tepki gösterdi

ABONE OL
13 Eylül 2019 10:21
Kadınlar Selimiye’deki ayrıma tepki gösterdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Kadın Dayanışması, Müftülüğün tarihi Selimiye Camii’ne girişleri kadın ve erkek olarak ayırma uygulamasına tepki göstererek, bu uygulamanın tüm kadınları, kadın-erkek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışan tüm kesimleri rahatsız ettiğini belirttiler.

Edirne Müftülüğünün Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği tarihi Selimiye Cami girişlerin kadın ve erkek girişleri olarak ayrılmasına Edirne Kadın Dayanışması’na bağlı kadın örgütleri Saraçlar Caddesi’ne bir araya gelerek tepki gösterdi.

Edirne Kadın Dayanışması adına açılamayı okuyan Edirne Kent Konseyi Üyesi Şahide Ağaoğlu, “Edirne’de basında Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği tarihi Selimiye Cami girişinde kadın ve erkek girişleri ayrıldı.” şeklinde gördüğümüz uygulamayı kabul etmiyoruz. Dini uygulamalarınıza “Hanımefendiler rahat etsin diye” söylemiyle karar verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körükleyecek olan bu uygulama tüm kadınları, kadın-erkek toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışan tüm kesimleri rahatsız etmiştir” dedi.

Ağaoğlu, “Cami içinde birlikte olunması zorunlu olan bir mekana girişlerin cinsiyete göre yapılması “talep var” gerekçesine sığdırılamaz. Kaldı ki en kutsal Kabe’ de bile bu ayrımın olmadığını biliyoruz” dedi.

Pembe otobüs uygulaması da kadınların iyiliği için diye önerildiğini belirten Ağaoğlu, “Bu tür ayrıştırıcı, kadınlar adına karar verici uygulamalar 149 ülkeden dünya sıralamasında 131. sırada yer aldığımız toplumsal cinsiyet eşitliğinde, eşitsizliği daha da arttıracaktır. Edirne’de kadınların yaşamına müdahale eden, engel koyan hiçbir uygulama kabul edilemez. Yapılmak istenen bu uygulamayı reddediyoruz” dedi.

Kadınların hayatın tüm alanlarına eşit seviyede katılımı için toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik politikaların uygulanmasını istiyoruz diyen Ağaoğlu, şunları söyledi;

“Kaynaklara ve fırsatlara ulaşmada eşitsizlik, şiddet ve temel hizmetlerden yararlanmada yetersizlik, çalışma yaşamı ve siyasette kadının sınırlı olarak yer alması ve kadın-erkek arasındaki güç dengesizliği yaratan her türlü uygulamayı ve kararı reddediyoruz. Tüm kurumları kadının eşit insan hakları ve cinsiyet eşitliği sağlanması yönünde çalışmalarını sürdürmeye davet ediyoruz.

Mimar Sinan’ın eserlerinin içinde doruğa ulaşan Selimiye Camii ve külliyesi evrensel değere sahip nadide bir eserdir. 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasına girmiştir. Edirne de; dünyada, somut ve somut olmayan iki miras alanını UNESCO’nun listelerine kaydettirmiş nadir kentlerden biridir. Bu avantajlarıyla kültür turizmi açısından cazibe merkezi haline gelen ve en fazla turist çeken 3 ilden biridir.

Ülke ve Edirne ekonomisi için de büyük önem arz eden Dünya Mirası bir eserde, İl Müftülüğünün yaptığı cinsiyetçi uygulama kabul edilemez. Atatürk’ün kurmuş olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu eşitsizliği hoş görmemesi gerekir. Türkiye için UNESCO dünya mirası listesine girmiş bir camide kadın-erkek eşitsizliğini gündeme koymak doğru değildir.

Bugün itibariyle uygulamanın kaldırıldığını öğrendik. Ülkemiz ve ilimiz turizmi için bu kadar önemli olan dünya mirası bir eserde bu tür uygulamalara hiç bir zaman da yer verilmemelidir” şeklinde konuştu.

Harun Aker

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.