DOLAR 32,8458 1.03%
EURO 35,3824 1.09%
ALTIN 2.491,182,42
BIST 10.676,481,96%
BITCOIN 21324111,01%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“6 bin kilometre tespiti ancak ekspertizle mümkün”

“6 bin kilometre tespiti ancak ekspertizle mümkün”

ABONE OL
5 Eylül 2022 15:53
“6 bin kilometre tespiti ancak ekspertizle mümkün”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İkinci el araç ticaretiyle uğraşan, yetki belgesi olsun ya da olmasın, işletmesi olsun ya da olmasın herkesin satıştan maksimum 3 gün önce aldığı ekspertiz belgesini notere ibraz etmek zorunda olduğunun altını çizen Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Satışı yapılan aracın kilometre tespiti ancak ekspertizle mümkündür. Bu sayede ortaya çıkacak suistimallerin önüne geçilebilir” ifadelerine yer verdi.

Bir süredir otomotiv sektörünün gündeminde olan sıfır kilometre araçlardaki 6 ay/6 bin kilometre sınırlamasıyla ilgili olarak Pilot Garage bazı açıklamalarda bulundu. Ekspertiz noktalarının öneminin tekrar ortaya çıktığına değinen Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, özellikle kilometre konusunda oto ekspertiz belgesinin gerekliliğini vurguladı.

“OTO EKSPERTİZLER TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ OLMALI”

İkinci el otomobil pazarında yaşanan en büyük problemin “güven” olduğunu kaydeden Emre, “Pazardaki suistimaller ikinci el ya da sıfır kilometre araç satıcılarından ekspertiz noktalarına kadar birçok alanda yaşanıyor. Satılan otomobil, yetki belgesi olsun olmasın, bir işletme sahibi olmaksızın, ikinci el otomobil alım satım işini bir ticaret amacıyla yapan herkes tarafından ekspertiz çıktısıyla satışa sunulmalı, yürürlüğe giren yeni uygulamada Ticaret Bakanlığı da bu konuya dikkat çekiyor. Maksimum 3 gün öncesine kadar oto ekspertizde yapılan ekspertiz işleminin detaylı dökümü noter ve alıcı ile paylaşılmak zorunda. Burada TSE onaylı, kurumsal, tarafsız ve bağımsız oto ekspertiz şirketlerinin önemine değinmek istiyoruz. Zira bizler bir yerde alıcı ve satıcı arasında bir hakem görevini de üstleniyoruz” dedi.

“ALICI VE SATICI ARALARINDA ANLAŞABİLİR, SUİSTİMALİN ÖNÜNE OTO EKSPERTİZ BELGESİ GEÇER”

Aracın satışı esnasında her iki tarafın önceden anlaşabileceğini de söyleyen Emre “Alıcı ve satıcı aralarında anlaşarak kilometreyi düşük beyan edebilir, ancak ekspertiz zorunluluğuyla haksız kazancın önüne geçilmiş olacaktır. 300 kilometre yapan bir otomobili alıcı ve satıcı 6500 kilometre olarak notere beyan edebilir. Ancak kurumsal ekspertiz şirketleri gerçek kilometre neyse belgeye onu yazmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğe uymayan oto ekspertiz şirketlerinin de denetlenmesi bir yerde elzem” açıklamasını yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.