DOLAR 32,9076 0.25%
EURO 35,4044 0.73%
ALTIN 2.463,820,55
BIST 10.690,74-0,75%
BITCOIN 2026915-3.93423%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

97 yıl önceydi…

97 yıl önceydi…

ABONE OL
25 Kasım 2019 10:13
97 yıl önceydi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci yıldönümü bugün düzenlenecek olan törenlerle kutlanacak. Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan birer kutlama mesajı yayımlayarak Edirne halkının Kurtuluş Bayramı coşkusuna ortak oldular.

Edirne’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci yıldönümü etkinlikleri bugün Atatürk Anıtı’na saat 10.30’da çelenklerin sunulması ile başlayacak. Çeleklerin sunulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından etkinlikler Talatpaşa Caddesi’ndeki tören alanında devam edecek.

Talatpaşa Caddesi’nde saat 11.00’de başlayacak olan törenlerde şehrin teslim alınmasının canlandırılması, İstiklal Marşı’mızın okunması, Halk Oyunları gösterisi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuşmasının ardından gerçekleşecek Kurtuluş Şenlikleri Korteji’nin geçit töreni ile sona erecek.

KURTULUŞ RESEPSİYON

Ayrıca Edirne’nin Kurtuluşunun 97. yılı nedeniyle geleneksel hale gelen Edirne Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde saat 19.30’da ETSO Meriç Salonu’nda kurtuluş resepsiyon verilecek.

Öte yandan 25 Kasım Edirne’nin kurtuluşu nedeniyle Vali Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan birer kutlama mesajı yayımlayarak, Edirne halkının kurtuluş bayramını kutladılar.

VALİ CANALP, “BALKANLARIN BARIŞ VE HUZUR KENTİ EDİRNE” 

Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Balkanların barış ve huzur kenti olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutlamanın mutluluk ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin Kurtuluşunun 97. yılı nedeniyle mesaj yayınladı;

Vali Canalp, mesajında şunları söyledi;

Balkanların barış ve huzur kenti olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutlamanın mutluluk ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Fethedildiği 1361 yılından bu yana Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olan ve asırlar boyunca huzurun hüküm sürdüğü bu kadim kent Balkanlar’da her zaman önemini korumuş ve bölgede her türlü sosyal, politik gelişmenin ve savaşların etkisini de yüreğinde hissetmiştir.

1912 yılında Balkan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğuna karşı giriştiği savaşta, Edirne Müdafi Şükrü Paşa kumandasındaki askerlerimiz şehri kahramanca savunmuşlardır. Tarihinin en karanlık ve acı günlerini bu dönemde yaşayan Edirne, binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılmıştır. Acılarla ve şehitlerin kanlarıyla yoğrulan bu topraklar Lozan Antlaşması ile Türkiye hudutları içerisine alınarak bugünkü sınırlarımıza ulaşılmış ve Edirne, ülkemizin batıya açılan kapısı haline gelmiştir.

Şimdi bize düşen görev, kan ve gözyaşı ile binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılan Serhat kenti Edirne’mize sahip çıkmaktır. Bugün için güzel topraklarımızda huzur içinde yaşamanın kıymetini bilen, özgürlüğe sahip çıkan ve bütün engellere rağmen ortak ülkü, bayrak, vatan çatısı altında bir araya gelmeyi ve millet olmayı başaran nesillerin yetiştirilmesi görevi hepimizin sorumluluğundadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Edirne’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Edirne Müdafi Şükrü Paşa’yı, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

GÜRKAN, “97 YILLIK GURUR”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’nin bağımsızlığına kavuşması adına başlattığı kurtuluş mücadelesinin en önemli kalesi olan Edirne’de yaşayan bizler, 97 yıl önce verilen bu zorlu mücadelenin her an, her saniye, her nefeste bilincindeyiz. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de asla ve asla boyun eğmeyecek; şehrimizi, vatanımızı, toprağımızı, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü canımız pahasına koruyacağız” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşunun 97. Yılı nedeniyle yayınladığı mesajda şunlara yer verdi;

“1361 yılında 1. Murad Hüdavendigar’ın fethinden sonra birçok kez işgale uğrayan Edirne, Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı’nda müttefiklerinin yenilmesiyle yenik ilan edildiği 30 Ekim 1919’da imzalanan Mondros Mütarekesi ile işgal tehdidini tekrar yaşamıştır. Bunun üzerine bütün vatan sathında olduğu gibi Edirne’de de Millî Mücadele büyük destek bulmuş ve Trakya’daki cemiyetler Mustafa Kemal ile irtibatlarını sürekli devam ettirerek bütün yurdun kurtarılması için aranan çarelere iştirak etmişlerdir. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sadece 3 gün sonra Edirne’nin bağrından çıkardığı 4 yiğit ile 4 Edirneli kurtuluş savaşının ilk kıvılcımı yakmıştır.  Daha hiç kimse hiçbir şeyin farkında değilken direnişin ilk kıvılcımı olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurmuştur. 2 yıl işgal altında kalan Edirne, 24 Kasım 1922’de; 97 yıl önce Türk Milleti’nin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından son kez kurtarılarak gerçek sahiplerine; Türk Milleti’ne, Edirnelilere teslim edilmiştir.  Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırmıştır.

Bugün içinde özgürce yaşadığımız; Cumhuriyet’imizin kalesi, demokrasinin yılmaz savunucu olan eşsiz kentimiz tarihi boyunca birçok işgaller, savaşlar görmüş, çok acılar çekmiştir. Ancak asla ve asla yılmamış; özgürlüğünden asla vazgeçmemiş, düşmana asla boyun eğmemiştir. Bu yüzdendir ki her bir karışı kanla, gözyaşıyla sulanan bu topraklar öylesine kıymetli, öylesine değerli, öylesine vazgeçilmezdir. Atalarımızın ruhu vardır bu topraklarda; Mehmetçiğin kanı, anaların gözyaşı, çocuklarımızın hakkı.

Bu anlamlı günde; bu toprakları canıyla, kanıyla savunan; dişiyle tırnağıyla mücadele ederek, vatanı uğruna canını bir an olsun feda etmekten çekinmeyen şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyor; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu; fikirleri ve devrimleriyle yolumuzu aydınlatan, farklı kültür ve inançtaki insanları ‘vatan’ adı altında tekrar bir araya toplayarak, bu cennet topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyorum”

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.